Dyskusja:Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 07:23, 8 paź 2023 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Matka Boża Różańcowa

Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej ustanowiono na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi pod Lepanto, nad Zatoką Koryncką 7 października 1571. Sułtan turecki, swoimi podbojami chciał wprowadzić wiarę muzułmańską w całej Europie. Papież Pius V, mający szczególne nabożeństwo do Matki Boskiej zaczął gorliwie modlić się do Maryi, odmawiając różaniec. W tym czasie doznał wizji: zdawało mu się, że znajduje się na polu bitwy pod Lepanto, a nad ogromnymi flotami, przygotowującymi się do bitwy, ujrzał Maryję patrzącą na niego ze stoickim spokojem. Nagła zmiana wiatru sprzyjała flocie chrześcijańskiej i udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę. Zwycięstwo było ogromne, walczono tylko 4 godziny, zatopiono 60 galer Turków, zdobyto połowę tureckich okrętów, uwolniono 12 tysięcy chrześcijańskich galerników, śmierć poniosło 27 tysięcy Turków, a 5 tysięcy poszło w niewolę. Pius V był świadom, Kto stoi za cudownym ocaleniem Europy i uczynił 7 października świętem MB Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Papież Klemens XI dziękując za kolejne zwycięstwo nad Turkami pod Belgradem w 1716 roku rozszerzył to święto na cały Kościół. W 1883 roku papież Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie Królowo Różańca Świętego - módl się za nami, a w 1885 roku zalecił, aby w kościołach odmawiano różaniec przez cały miesiąc październik. Od 1969 roku, decyzją papieża Pawła VI, 7 października obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

Matka Boża Różańcowa w sztuce

Obrazy Matki Bożej z różańcem pojawiły się już w średniowieczu. Przedstawiały zwykle Maryję wręczającą różaniec św. Dominikowi. Na uwagę zasługują obrazy: Madonna Różańcowa Caravaggia oraz Madonna z różańcem Bartolome Estebana Murilla. Hiszpański malarz z Sewilli Domingo Martinez, był jednym z najzdolniejszych naśladowców Bartolome Estebana Murilla, a jego obraz Matka Boża Różańcowa, olej na płótnie (ok. 1720) znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli.

Bibliografia

Ewa J.P. Storażyńska, Józef Maria Bartnik SJ, Matka Boża Zwycięska. Cuda Maryi w historii Polski i świata, Wydawnictwo AA, 2012; brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-07a.php3 (dostęp: 7.10.2023); Gość Niedzielny, nr 40, 8 października 2023, s. 2; opracowanie MC