Czerna

Z e-ncyklopedia

Klasztor i Kościół OO. Karmelitów Bosych w Czernej

Czerna5.jpg
Czerna1.jpg
Czerna2.jpg

Zakon Karmelitów Bosych swoimi korzeniami sięga Palestyny, Góry Karmel, gdzie osiedlili się pierwsi pustelnicy. Po zdobyciu przez Turków twierdzy Akki, karmelici przenieśli się do Europy. Pierwszy klasztor w Polsce został ufundowany w Krakowie.

Drugi klasztor powstał w Czernej. Czerna to niewielka wieś na terenie gminy Krzeszowice oddalona 30 km na północny zachód od Krakowa. Jest położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W niej, ufundowała w 1629 roku Agnieszka z Tęczeńskich Firlejowa, żona wojewody krakowskiego ufundowała kościół i klasztor. Dwa lata później zamieszkali w nim pierwsi karmelici. Klasztor był niedostępny dla nikogo spoza klauzury, dopiero w 1805 roku został spod niej wyłączony, a kościół udostępniono wiernym. Klasztor pomyślany był jako erem - pustelnia dla zakonników z polskiej, a potem także z litewskiej i ruskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

Budowę kościoła ukończono w 1640 roku. W latach następnych trwała budowa muru klasztornego otaczającego 80 ha terenu. W lesie wokół eremu można oglądać jego pozostałości, a także ruiny przerzuconego nad jarem mostu łączącego zakonną furtę z klasztorem. Most nosi nazwę diabelskiego, ponieważ - jak głosi legenda - raz w roku spotykają się tu diabły z Lucyferem na czele. Według innej przypowieści pod murem ukryty jest skarb. Pilnuje go diabeł, który w Wielki Piątek idzie kusić Jezusa.

Kościół św. Eliasza Proroka został wybudowany zgodnie z zaleceniami reguły karmelitańskiej w centrum okalającego go czworoboku zabudowań klasztornych. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z 1640 roku przedstawiający proroka Eliasza na pustyni autorstwa Tomasza Dolabelli, nadwornego malarza króla Władysława IV.

W korytarzu wiodącym do kościoła znajduje się Kaplica św. Rafała Kalinowskiego oraz kaplica św. Jana od Krzyża. W tej samej kaplicy, w jednej z nisz, znajdują się relikwie bł. O. Alfonsa Marii Mazurka, karmelity bosego, przeora czernieckiego klasztoru rozstrzelanego przez hitlerowców i wyniesionego na ołtarze w gronie 108 męczenników II wojny. W głębi korytarza znajduje się kaplica pojednania oraz muzeum misyjne i muzeum św. Rafała Kalinowskiego. Zgromadzono tu istniejące pamiątki po św. Rafale lub też przedmioty związane z jego życiem i posługą. Natomiast muzeum misyjne dokumentuje pracę misyjną polskich Karmelitów Bosych w Burundi i Rwandzie.

Z odnową życia zakonnego 1880 roku rozpoczęła się intensywna działalność apostolska karmelitów, a Czerna stała się silnym ogniskiem życia religijnego i kultu Matki Bożej nie tylko dla najbliższych okolic, ale i dla Śląska. Uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi odbyła się 17 lipca 1988 roku

W otoczeniu klasztoru położony jest cmentarz założony 1843 roku. Tutaj w latach 1907-1937 spoczywał św. Rafał Kalinowski, a także bł. Alfons Maria Mazurek 1944-1999. W centrum cmentarza znajduje się wspólna mogiła ok. 60 pustelników, a wokół groby współcześnie zmarłych zakonników.

Na wzgórzu okalającym klasztor została zbudowana kamienna Droga Krzyżowa. W pobliżu klasztoru znajdują się pozostałości po pustelniach, w których mieszkali eremici. Do ciekawszych obiektów należy również, wykuta w litej skale przez zakonników, zabytkowa studnia o głębokości 21 metrów.

Rocznie do Czernej przybywa około 500 zorganizowanych pielgrzymek.

Bibliografia

Patrz: [1]. Miejsca święte. Leksykon, red. Z. Paska, Kraków 1998; J. B. Wanat, Maryjne sanktuarium Karmelitów Bosych w Czernej, Kraków 1998.