Ciepły Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(uzupełnienie - bibliografia)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Ciepły Józef (1911-1995)==
==Ciepły Józef (1911-1995)==


Urodził się 4 marca 1911 w Gliwicach-Sośnicy. Po [[Plebiscyt i jego skutki|plebiscycie]] rodzina Ciepłych przeniosła się do Mysłowic, gdzie Józef kontynuował edukację najpierw Gimnazjum Klasycznym (obecne I LO), a następnie w Szkole Handlowej w Królewskiej Hucie (Chorzów). W latach 1930-1935 pracował w mysłowickim Urzędzie Pocztowym. 1 lipca 1935 podjął pracę w w kopalni "Mysłowice", skąd został przeniesiony do generalnej Dyrekcji Kopalń Wspólnoty Interesów w Katowicach. W 1939 roku po zadeklarowaniu narodowości polskiej został zwolniony z pracy. Jako członek nielegalnej organizacji narodowościowej z obawy przed aresztowaniem wyjechał na roboty do Niemiec. Po przebytej chorobie wrócił do Mysłowic i ponownie związał się z tajnymi organizacjami. W 1942 roku został aresztowany i osadzony w areszcie w Mysłowicach, potem przeniesiony do [[Obóz koncentracyjny - Auschwitz|Oświęcimia i Brzezinki]], gdzie przebywał do 1945 roku, do czasu ewakuacji obozu. Stamtąd został przetransportowany do [[Obóz koncentracyjny - Mauthausen-Gusen|obozu w Mauthausen]], potem do obozu w Ebensee w Alpach. Do Mysłowic wrócił jesienią 1945 roku. W 1946 roku został ponownie aresztowany, przebywał najpierw w Katowicach, a potem we Wronkach. Po wyjściu z więzienia pracował w Katowickiej Spółdzielni Spożywców, a następnie w Mysłowicach.
Urodził się 4 marca 1911 w Gliwicach-Sośnicy. Po [[Plebiscyt i jego skutki|plebiscycie]] rodzina Ciepłych przeniosła się do Mysłowic, gdzie Józef kontynuował edukację najpierw w  [[Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach|Gimnazjum Klasycznym (obecne I LO)]], a następnie w Szkole Handlowej w Królewskiej Hucie (Chorzów). W latach 1930-1935 pracował w mysłowickim Urzędzie Pocztowym. 1 lipca 1935 podjął pracę w w kopalni "Mysłowice", skąd został przeniesiony do generalnej Dyrekcji Kopalń Wspólnoty Interesów w Katowicach. W 1939 roku po zadeklarowaniu narodowości polskiej został zwolniony z pracy. Jako członek nielegalnej organizacji narodowościowej z obawy przed aresztowaniem wyjechał na roboty do Niemiec. Po przebytej chorobie wrócił do Mysłowic i ponownie związał się z tajnymi organizacjami. W 1942 roku został aresztowany i osadzony w areszcie w Mysłowicach, potem przeniesiony do [[Obóz koncentracyjny - Auschwitz|Auschwitz i Birkenau]], gdzie przebywał do 1945 roku, do czasu ewakuacji obozu. Stamtąd został przetransportowany do [[Obóz koncentracyjny - Mauthausen-Gusen|obozu w Mauthausen]], potem do obozu w Ebensee w Alpach. Do Mysłowic wrócił jesienią 1945 roku. W 1946 roku został ponownie aresztowany, przebywał najpierw w Katowicach, a potem we Wronkach. Po wyjściu z więzienia pracował w Katowickiej Spółdzielni Spożywców, a następnie w Mysłowicach.


W 1974 roku przeszedł na emeryturę. Wspólnie z  Władysławem Pochmarą założył Towarzystwo Miłośników Mysłowic. Został odznaczony Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Oświęcimskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był historykiem z zamiłowania, organizatorem i popularyzatorem turystyki krajoznawczej w mieście, autorem kilku książek, m.in. ''Herby i pieczęcie miasta Mysłowice'', ''Matka Boska Mysłowicka na tle wydarzeń historycznych''.
W 1974 roku przeszedł na emeryturę. Wspólnie z  Władysławem Pochmarą założył Towarzystwo Miłośników Mysłowic. Został odznaczony Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Oświęcimskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był historykiem z zamiłowania, organizatorem i popularyzatorem turystyki krajoznawczej w mieście, autorem kilku książek, m.in. '' Herby i pieczęcie miasta Mysłowice'', '' Matka Boska Mysłowicka na tle wydarzeń historycznych''.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
 
Materiały własne autorki.
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - C]]
[[Kategoria:Biografie - C]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Aktualna wersja na dzień 14:05, 3 maj 2018

Ciepły Józef (1911-1995)

Urodził się 4 marca 1911 w Gliwicach-Sośnicy. Po plebiscycie rodzina Ciepłych przeniosła się do Mysłowic, gdzie Józef kontynuował edukację najpierw w Gimnazjum Klasycznym (obecne I LO), a następnie w Szkole Handlowej w Królewskiej Hucie (Chorzów). W latach 1930-1935 pracował w mysłowickim Urzędzie Pocztowym. 1 lipca 1935 podjął pracę w w kopalni "Mysłowice", skąd został przeniesiony do generalnej Dyrekcji Kopalń Wspólnoty Interesów w Katowicach. W 1939 roku po zadeklarowaniu narodowości polskiej został zwolniony z pracy. Jako członek nielegalnej organizacji narodowościowej z obawy przed aresztowaniem wyjechał na roboty do Niemiec. Po przebytej chorobie wrócił do Mysłowic i ponownie związał się z tajnymi organizacjami. W 1942 roku został aresztowany i osadzony w areszcie w Mysłowicach, potem przeniesiony do Auschwitz i Birkenau, gdzie przebywał do 1945 roku, do czasu ewakuacji obozu. Stamtąd został przetransportowany do obozu w Mauthausen, potem do obozu w Ebensee w Alpach. Do Mysłowic wrócił jesienią 1945 roku. W 1946 roku został ponownie aresztowany, przebywał najpierw w Katowicach, a potem we Wronkach. Po wyjściu z więzienia pracował w Katowickiej Spółdzielni Spożywców, a następnie w Mysłowicach.

W 1974 roku przeszedł na emeryturę. Wspólnie z Władysławem Pochmarą założył Towarzystwo Miłośników Mysłowic. Został odznaczony Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Oświęcimskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był historykiem z zamiłowania, organizatorem i popularyzatorem turystyki krajoznawczej w mieście, autorem kilku książek, m.in. Herby i pieczęcie miasta Mysłowice, Matka Boska Mysłowicka na tle wydarzeń historycznych.

Bibliografia

Materiały własne autorki.