Burzec Henryk
Burzec Henryk (1919-2005), rzeźbiarz
Urodził się w 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim. W 1936 roku przyjechał do Zakopanego i tam w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego studiował techniki rzeźbiarskie. Po wojnie kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Współpracował z Dunikowskim m.in. przy głowach wawelskich oraz przy powstawaniu Pomnika Powstańców Śląskich na Górze Św. Anny. Po wojnie przez jakiś czas pracował jako pedagog w Rydułtowach k. Rybnika.
W 1954 roku Henryk Burzec osiadł na stałe w Zakopanem i przez rok pracował w liceum plastycznym, sprowadzony przez Antoniego Kenara. Znaczące miejsce w dorobku artysty zajmuje sztuka sakralna - kościoły w Krynicy, Ruptawie, Leszczynach i Międzybrodziu Żywieckim mieszczą rzeźby artysty, a prawie całość wnętrz kościołów została przez niego wykonana w Mrzeżynie, Knurowie i Brzęczkowicach.
W 1999 roku został odznaczony najwyższą Złotą Odznaką ZPAP za szczególne zasługi dla sztuki oraz znaczący wkład pracy społecznej na rzecz artystów plastyków. Zmarł 31 października 2005 w Zakopanem.
Bibliografia
L. Długołęcka, M.Pinkwart, Zakopane od A do Z, Warszawa 1994; L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 181-184; P. Piwowarczyk, Dzieje parafii Brzęczkowice od chwili powstania do 1990, Katowice 1993, mps Biblioteka WTL UŚ; Foto: Tomasz Skowronski, wikipedia.
|