Bractwo św. Michała Archanioła: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:


[[Plik:Michal krzeszowice1.jpg|thumb|right]]
[[Plik:Michal krzeszowice1.jpg|thumb|right]]
Bractwo św. Michała Archanioła powstało w 1860 roku. Na teren diecezji wrocławskiej zostało wprowadzone 10 grudnia 1860 specjalnym listem pasterskim bpa Henryka Forstera. Hierarcha omówił w nim skomplikowaną sytuację polityczną Państwa Kościelnego zagrożonego przez wojska Piemontu. Stąd też w diecezji wrocławskiej wierni różnych stanów należący do bractwa, wspierali Stolicę Apostolską modlitwą i pomocą materialną (tygodniowa składka-1 pf).
Bractwo [[Św. Michał Archanioł|św. Michała Archanioła]] powstało w 1860 roku. Na teren [[Diecezja wrocławska|diecezji wrocławskiej]] zostało wprowadzone 10 grudnia 1860 specjalnym listem pasterskim [[Förster Heinrich|bpa Henryka Förstera]]. Hierarcha omówił w nim skomplikowaną sytuację polityczną Państwa Kościelnego zagrożonego przez wojska Piemontu. Stąd też w diecezji wrocławskiej wierni różnych stanów należący do [[Bractwo|bractwa]], wspierali Stolicę Apostolską modlitwą i pomocą materialną (tygodniowa składka - 1 pf).


Pierwsze bractwo parafialne św. Michała Archanioła powstało już 10 grudnia 1860 w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie. Kolejne założono w Dziećkowicach i Kochłowicach (1861) oraz Bieruniu i Mysłowicach (1862). Do 1880 roku stowarzyszenia utworzono w sumie w 29 górnośląskich parafiach. Nie rozwinęły się one jednak nigdy na taką skalę, na jaką liczyli inicjatorzy ich powstania. Wpływy do wikariatu generalnego we Wrocławiu pochodziły raczej z kolekt parafialnych, niż ze składek członkowskich. Tylko w 1879 roku z jednego z dekanatów kształtowały się one na poziomie 800 mk rocznie. Ponadto do stopniowego słabnięcia działalności bractw przyczyniał się Kulturkampf i upadek Państwa Kościelnego w 1870 roku. Żywiej bractwa rozwijały się w dalszym ciągu jedynie w dekanacie tarnogórskim.
Pierwsze bractwo parafialne św. Michała Archanioła powstało już 10 grudnia 1860 w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym|parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym]]. Kolejne założono w Dziećkowicach i Kochłowicach (1861) oraz Bieruniu i Mysłowicach (1862). Do 1880 roku stowarzyszenia utworzono w sumie w 29 górnośląskich parafiach. Nie rozwinęły się one jednak nigdy na taką skalę, na jaką liczyli inicjatorzy ich powstania. Wpływy do [[Wikariat generalny we Wrocławiu|wikariatu generalnego we Wrocławiu]] pochodziły raczej z kolekt parafialnych, niż ze składek członkowskich. Tylko w 1879 roku z jednego z dekanatów kształtowały się one na poziomie 800 marek rocznie. Ponadto do stopniowego słabnięcia działalności bractw przyczyniał się [[Kulturkampf]] i upadek Państwa Kościelnego w 1870 roku. Żywiej bractwa rozwijały się w dalszym ciągu jedynie w dekanacie tarnogórskim.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
J.Myszor, Duszpasterstwo parafialne na Górnym Śląsku w latach 1821-1914, Katowice 1991, s.204. oprac. A.Gudzik
J. Myszor, Duszpasterstwo parafialne na Górnym Śląsku w latach 1821-1914, Katowice 1991, s. 204. oprac. A. Gudzik
[[Kategoria:Bractwa]]
[[Kategoria:Bractwa]]

Aktualna wersja na dzień 23:29, 30 gru 2023

Michal krzeszowice1.jpg

Bractwo św. Michała Archanioła powstało w 1860 roku. Na teren diecezji wrocławskiej zostało wprowadzone 10 grudnia 1860 specjalnym listem pasterskim bpa Henryka Förstera. Hierarcha omówił w nim skomplikowaną sytuację polityczną Państwa Kościelnego zagrożonego przez wojska Piemontu. Stąd też w diecezji wrocławskiej wierni różnych stanów należący do bractwa, wspierali Stolicę Apostolską modlitwą i pomocą materialną (tygodniowa składka - 1 pf).

Pierwsze bractwo parafialne św. Michała Archanioła powstało już 10 grudnia 1860 w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Kolejne założono w Dziećkowicach i Kochłowicach (1861) oraz Bieruniu i Mysłowicach (1862). Do 1880 roku stowarzyszenia utworzono w sumie w 29 górnośląskich parafiach. Nie rozwinęły się one jednak nigdy na taką skalę, na jaką liczyli inicjatorzy ich powstania. Wpływy do wikariatu generalnego we Wrocławiu pochodziły raczej z kolekt parafialnych, niż ze składek członkowskich. Tylko w 1879 roku z jednego z dekanatów kształtowały się one na poziomie 800 marek rocznie. Ponadto do stopniowego słabnięcia działalności bractw przyczyniał się Kulturkampf i upadek Państwa Kościelnego w 1870 roku. Żywiej bractwa rozwijały się w dalszym ciągu jedynie w dekanacie tarnogórskim.

Bibliografia

J. Myszor, Duszpasterstwo parafialne na Górnym Śląsku w latach 1821-1914, Katowice 1991, s. 204. oprac. A. Gudzik