Bonifratrzy - Wrocław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Do Wrocławia bonifratrzy 1 listopada 1711 roku przybyli z Cieszyna na zaproszenie cesarskiego radcy komory śląskiej, Ludwika Maksymiliana Cocx de Onssela, który przekazał zakonowi część swych ziem za Bramą Oławską oraz Johanna Adriana von Plencken. Budowę kościoła i szpitala klasztornego przy dzisiejszej
Do Wrocławia [[Bonifratrzy|bonifratrzy]] przybyli z Cieszyna 1 listopada 1711 na zaproszenie cesarskiego radcy kamery śląskiej, Ludwika Maksymiliana Cocx de Onssela, który przekazał zakonowi część swych ziem za Bramą Oławską oraz Johanna Adriana von Plencken. Budowę kościoła i szpitala klasztornego przy dzisiejszej ulicy Traugutta rozpoczęto w 1714 roku. Wkrótce powstał klasztor z przylegającym kościołem zbudowanym według projektu Johanna Blasiusa Peintnera oraz szpital. W 1717 roku do nowo wybudowanego szpitala wprowadzono pierwszych pacjentów. W czasach pruskich klasztor przez kilka miesięcy znajdował się pod zarządem państwowym. Stale borykał się z kłopotami finansowymi, chociaż od 1812 roku był dotowany rocznie w wysokości 200 talarów.
ulicy Traugutta rozpoczęto w 1714 roku. Wkrótce powstał klasztor z przylegającym kościołem zbudowanym według projektu Johanna Blasiusa Peintnera oraz szpital. W 1717 roku do nowo wybudowanego szpitala wprowadzono pierwszych pacjentów. W czasach pruskich, klasztor przez kilka miesięcy znalazł się pod zarządem państwowym. Stale borykał się z kłopotami finansowymi, chociaż od 1812 roku był dotowany rocznie w wysokości 200 talarów.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
E. Saft, Festschrift des Klosterhospitals der Barmherzigen Brüder in Breslau zum Zweijahrhundertfeier,
E. Saft, Festschrift des Klosterhospitals der Barmherzigen Brüder in Breslau zum Zweijahrhundertfeier, 1712 bis 1912, Breslau 1912.
1712 bis 1912, Breslau 1912.


[[Kategoria:Bonifratrzy]]
[[Kategoria:Bonifratrzy]]
[[Kategoria:Diecezja Wrocławska]]
[[Kategoria:Diecezja Wrocławska]]
[[Kategoria:Wrocław]]

Aktualna wersja na dzień 16:54, 13 mar 2016

Do Wrocławia bonifratrzy przybyli z Cieszyna 1 listopada 1711 na zaproszenie cesarskiego radcy kamery śląskiej, Ludwika Maksymiliana Cocx de Onssela, który przekazał zakonowi część swych ziem za Bramą Oławską oraz Johanna Adriana von Plencken. Budowę kościoła i szpitala klasztornego przy dzisiejszej ulicy Traugutta rozpoczęto w 1714 roku. Wkrótce powstał klasztor z przylegającym kościołem zbudowanym według projektu Johanna Blasiusa Peintnera oraz szpital. W 1717 roku do nowo wybudowanego szpitala wprowadzono pierwszych pacjentów. W czasach pruskich klasztor przez kilka miesięcy znajdował się pod zarządem państwowym. Stale borykał się z kłopotami finansowymi, chociaż od 1812 roku był dotowany rocznie w wysokości 200 talarów.

Bibliografia

E. Saft, Festschrift des Klosterhospitals der Barmherzigen Brüder in Breslau zum Zweijahrhundertfeier, 1712 bis 1912, Breslau 1912.