Bańka Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 2: Linia 2:
[[Grafika:Banka Zawodzie.jpg|95px|left|thumb]]
[[Grafika:Banka Zawodzie.jpg|95px|left|thumb]]


Urodził się 21 marca 1910 w Gliwicach w rodzinie Pawła i Franciszki z d. Skrzypczyk. W Gliwicach rozpoczął naukę w szkole ludowej, następnie po zdaniu egzaminu wstępnego uczył się w gimnazjum w tymże mieście. W 1922 roku rodzina Bańków przeprowadziła się do Katowic, gdzie w gimnazjum im. A. Mickiewicza kontynuował studia średnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1929 roku wstąpił na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego]] będąc alumnem [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Od trzeciego roku teologii uczestniczył również w wykładach historycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak wybuch II wojny światowej przeszkodził mu w ukończeniu drugiego fakultetu. W 1934 roku ukończył studia teologiczne przyjmując 24 czerwca 1934 święcenia kapłańskie z rąk [[Bromboszcz Teofil|bpa T. Bromboszcza]] w katedrze [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]].
Urodził się 21 marca 1910 w Gliwicach w rodzinie Pawła i Franciszki z d. Skrzypczyk. W Gliwicach rozpoczął naukę w szkole ludowej, następnie po zdaniu egzaminu wstępnego uczył się w gimnazjum w tymże mieście. W 1922 roku rodzina Bańków przeprowadziła się do Katowic, gdzie w gimnazjum im. A. Mickiewicza kontynuował studia średnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1929 roku wstąpił na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego]] będąc alumnem [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Od trzeciego roku teologii uczestniczył również w wykładach historycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak wybuch II wojny światowej przeszkodził mu w ukończeniu drugiego fakultetu. W 1934 roku ukończył studia teologiczne przyjmując 24 czerwca 1934 święcenia kapłańskie z rąk [[Bromboszcz Teofil|bpa T. Bromboszcza]] w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]].


W sierpniu 1934 roku otrzymał dekret na wikarego w Świętochłowicach, jednak już 23 marca 1935 został przez władze diecezjalne przeniesiony do Chorzowa także w charakterze wikarego [[Parafia św. Barbary w Chorzowie|parafii św. Barbary]], gdzie przebywał w latach 1935-1938. Obok pracy duszpasterskiej kontynuował działalność naukową uczestnicząc w seminarium historii Kościoła ks. Tadeusza Glemmy i przygotowując pracę doktorską. W 1937 roku na podstawie pracy ''Dekanat pszczyński w czasie reformacji protestanckiej i odrodzenia katolickiego na tle stosunków kościelnych Śląska'' otrzymał stopień doktora teologii. Rezultatem dalszych zainteresowań naukowych, była wydana w 1938 roku praca ''Księga protokołów konwentów pastorskich Ziemi Pszczyńskiej (1588-1628)''. Ks. J. Bańka był także współredaktorem czasopisma "Hejnał" oraz "Wiadomości Parafialnych Kościoła św. Barbary w Królewskiej Hucie", uczestniczył w zebraniach i pracach Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku.  
W sierpniu 1934 roku otrzymał dekret na wikarego w Świętochłowicach, jednak już 23 marca 1935 został przez władze diecezjalne przeniesiony do Chorzowa także w charakterze wikarego [[Parafia św. Barbary w Chorzowie|parafii św. Barbary]], gdzie przebywał w latach 1935-1938. Obok pracy duszpasterskiej kontynuował działalność naukową uczestnicząc w seminarium historii Kościoła ks. Tadeusza Glemmy i przygotowując pracę doktorską. W 1937 roku na podstawie pracy: '' Dekanat pszczyński w czasie reformacji protestanckiej i odrodzenia katolickiego na tle stosunków kościelnych Śląska '' otrzymał stopień doktora teologii. Rezultatem dalszych zainteresowań naukowych, była wydana w 1938 roku praca pt. '' Księga protokołów konwentów pastorskich Ziemi Pszczyńskiej (1588-1628)''. Ks. J. Bańka był także współredaktorem czasopisma "Hejnał" oraz "Wiadomości Parafialnych Kościoła św. Barbary w Królewskiej Hucie", uczestniczył w zebraniach i pracach [[Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku|Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku]].  


W 1938 roku został przeniesiony w charakterze wikarego do parafii Opatrzności Bożej w Katowicach, w której przebywał kilka miesięcy, bowiem już w marcu 1939 roku otrzymał dekret na wikarego do Brzezinki. Jednak ze względu na zły stan zdrowia był tam zaledwie kilka dni, po czym za zgodą Kurii powrócił ponownie do Katowic. W sierpniu 1939 roku miał objąć stanowisko nauczyciela religii w Państwowym Gimnazjum w Katowicach, jednak nie zdołał rozpocząć pracy z powodu wybuchu II wojny światowej. Przed wybuchem wojny pracował także krótko w [[Parafia św. Józefa Robotnika w Józefowcu|parafii św. Józefa w Józefowcu]]. W maju 1940 roku został mianowany administratorem [[Parafia św. Marcina w Ćwiklicach|parafii Ćwiklice]], przebywał tam do października 1942 roku porządkując m.in. archiwa parafialne w dekanacie pszczyńskim, prowadząc tajne nauczanie i organizując pomoc dla więźniów w [[Obóz koncentracyjny - Auschwitz|Auschwitz]]. Podczas pobytu w Ćwiklicach rozpoczął studia na fakultecie filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak po drugim pobycie we Wrocławiu władze niemieckie odmówiły mu dalszych studiów. 19 sierpnia 1942 zmarł w Katowicach ks. [[Lindner Antoni|Antoni Lindner]] i ks. J. Bańka został od września 1942 roku administratorem [[Parafia Opatrzności Bożej w Zawodziu |parafii Opatrzności Bożej w Zawodziu]], a od 1948 roku jej proboszczem pozostając na tej placówce do 1979 roku.  
W 1938 roku został przeniesiony w charakterze wikarego do parafii Opatrzności Bożej w Katowicach, w której przebywał kilka miesięcy, bowiem już w marcu 1939 roku otrzymał dekret na wikarego do Brzezinki. Jednak ze względu na zły stan zdrowia był tam zaledwie kilka dni, po czym za zgodą Kurii powrócił ponownie do Katowic. W sierpniu 1939 roku miał objąć stanowisko nauczyciela religii w Państwowym Gimnazjum w Katowicach, jednak nie zdołał rozpocząć pracy z powodu wybuchu II wojny światowej. Przed wybuchem wojny pracował także krótko w [[Parafia św. Józefa Robotnika w Józefowcu|parafii św. Józefa w Józefowcu]]. W maju 1940 roku został mianowany administratorem [[Parafia św. Marcina w Ćwiklicach|parafii Ćwiklice]], przebywał tam do października 1942 roku porządkując m.in. archiwa parafialne w dekanacie pszczyńskim, prowadząc tajne nauczanie i organizując pomoc dla więźniów w [[Obóz koncentracyjny - Auschwitz|Auschwitz]]. Podczas pobytu w Ćwiklicach rozpoczął studia na fakultecie filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak po drugim pobycie we Wrocławiu władze niemieckie odmówiły mu dalszych studiów. 19 sierpnia 1942 zmarł w Katowicach [[Lindner Antoni|ks. Antoni Lindner]] i ks. J. Bańka został od września 1942 roku administratorem [[Parafia Opatrzności Bożej w Zawodziu |parafii Opatrzności Bożej w Zawodziu]], a od 1948 roku jej proboszczem pozostając na tej placówce do 1979 roku.  


Po zakończeniu wojny, obok pracy duszpasterskiej rozwijał dalej swoje zainteresowania naukowe przygotowując pracę habilitacyjną obronioną w 1947 roku w Krakowie, której tematem były ''Zagadnienia historiografii kościelnej diecezji katowickiej''. Prowadził także działalność dydaktyczną ucząc w liceum żeńskim przy pl. Wolności w Katowicach oraz liceum hutniczym obok huty "Ferrum" także w Katowicach. Był profesorem Śląskiego Seminarium Duchownego, najpierw na kursie wstępnym w Tarnowskich Górach (1953-1958), potem w Krakowie (1959-1967). W latach 1947-1957 pełnił obowiązki kapelana akademickiego, na plebanii urządzał spotkania naukowe, których tematem była m.in. historia Kościoła na Śląsku.  
Po zakończeniu wojny, obok pracy duszpasterskiej rozwijał dalej swoje zainteresowania naukowe przygotowując pracę habilitacyjną obronioną w 1947 roku w Krakowie, której tematem były '' Zagadnienia historiografii kościelnej diecezji katowickiej''. Prowadził także działalność dydaktyczną ucząc w liceum żeńskim przy pl. Wolności w Katowicach oraz liceum hutniczym obok huty "Ferrum" także w Katowicach. Był profesorem Śląskiego Seminarium Duchownego, najpierw na kursie wstępnym w Tarnowskich Górach (1953-1958), potem w Krakowie (1959-1967). W latach 1947-1957 pełnił obowiązki kapelana akademickiego, na plebanii urządzał spotkania naukowe, których tematem była m.in. historia Kościoła na Śląsku.  


W 1961 roku rozpoczął ks. J. Bańka ścisłą współpracę z "Naszą Przeszłością", wydając w latach 1962-1972 aż 59 różnego rodzaju publikacji zazwyczaj na łamach tego pisma. Bibliografia prac ks. J. Bańki obejmuje ok. 150 artykułów i rozpraw naukowych oraz liczne przyczynki, natomiast w związku z jubileuszem 35-lecia pracy naukowej i 30-lecia pracy duszpasterskiej przygotowano z inicjatywy ks. A. Schletza ''Księgę pamiątkową'' stanowiącą tom 38 "Naszej Przeszłości". Ks. J. Bańka był konsultantem "[[Gość Niedzielny - tygodnik|Gościa Niedzielnego]]" w zakresie historii, a w 1975 roku został członkiem Komisji Redakcyjnej [[I Synod Diecezji Katowickiej|I Synodu Diecezji Katowickiej]]. Z dniem 21 sierpnia 1979 ks. J. Bańka opuścił parafię Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu i udał się do Pawłowic Śląskich na emeryturę. Zmarł 28 lipca 1983 w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju. Pochowany został na cmentarzu w Pawłowicach Śląskich.
W 1961 roku rozpoczął ks. J. Bańka ścisłą współpracę z "Naszą Przeszłością", wydając w latach 1962-1972 aż 59 różnego rodzaju publikacji zazwyczaj na łamach tego pisma. Bibliografia prac ks. J. Bańki obejmuje ok. 150 artykułów i rozpraw naukowych oraz liczne przyczynki, natomiast w związku z jubileuszem 35-lecia pracy naukowej i 30-lecia pracy duszpasterskiej przygotowano z inicjatywy ks. A. Schletza '' Księgę pamiątkową '' stanowiącą tom 38 "Naszej Przeszłości". Ks. J. Bańka był konsultantem "[[Gość Niedzielny - tygodnik|Gościa Niedzielnego]]" w zakresie historii, a w 1975 roku został członkiem Komisji Redakcyjnej [[I Synod Diecezji Katowickiej|I Synodu Diecezji Katowickiej]]. Z dniem 21 sierpnia 1979 ks. J. Bańka opuścił parafię Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu i udał się do Pawłowic Śląskich na emeryturę. Zmarł 28 lipca 1983 w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju. Pochowany został na cmentarzu w Pawłowicach Śląskich.


[[Bańka Józef - bibliografia]]
*[[Bańka Józef - bibliografia]]


==Bibliografia==  
==Bibliografia==  

Wersja z 23:38, 17 gru 2018

Bańka Józef (1910-1983)

Banka Zawodzie.jpg

Urodził się 21 marca 1910 w Gliwicach w rodzinie Pawła i Franciszki z d. Skrzypczyk. W Gliwicach rozpoczął naukę w szkole ludowej, następnie po zdaniu egzaminu wstępnego uczył się w gimnazjum w tymże mieście. W 1922 roku rodzina Bańków przeprowadziła się do Katowic, gdzie w gimnazjum im. A. Mickiewicza kontynuował studia średnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1929 roku wstąpił na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego będąc alumnem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Od trzeciego roku teologii uczestniczył również w wykładach historycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak wybuch II wojny światowej przeszkodził mu w ukończeniu drugiego fakultetu. W 1934 roku ukończył studia teologiczne przyjmując 24 czerwca 1934 święcenia kapłańskie z rąk bpa T. Bromboszcza w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

W sierpniu 1934 roku otrzymał dekret na wikarego w Świętochłowicach, jednak już 23 marca 1935 został przez władze diecezjalne przeniesiony do Chorzowa także w charakterze wikarego parafii św. Barbary, gdzie przebywał w latach 1935-1938. Obok pracy duszpasterskiej kontynuował działalność naukową uczestnicząc w seminarium historii Kościoła ks. Tadeusza Glemmy i przygotowując pracę doktorską. W 1937 roku na podstawie pracy: Dekanat pszczyński w czasie reformacji protestanckiej i odrodzenia katolickiego na tle stosunków kościelnych Śląska otrzymał stopień doktora teologii. Rezultatem dalszych zainteresowań naukowych, była wydana w 1938 roku praca pt. Księga protokołów konwentów pastorskich Ziemi Pszczyńskiej (1588-1628). Ks. J. Bańka był także współredaktorem czasopisma "Hejnał" oraz "Wiadomości Parafialnych Kościoła św. Barbary w Królewskiej Hucie", uczestniczył w zebraniach i pracach Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku.

W 1938 roku został przeniesiony w charakterze wikarego do parafii Opatrzności Bożej w Katowicach, w której przebywał kilka miesięcy, bowiem już w marcu 1939 roku otrzymał dekret na wikarego do Brzezinki. Jednak ze względu na zły stan zdrowia był tam zaledwie kilka dni, po czym za zgodą Kurii powrócił ponownie do Katowic. W sierpniu 1939 roku miał objąć stanowisko nauczyciela religii w Państwowym Gimnazjum w Katowicach, jednak nie zdołał rozpocząć pracy z powodu wybuchu II wojny światowej. Przed wybuchem wojny pracował także krótko w parafii św. Józefa w Józefowcu. W maju 1940 roku został mianowany administratorem parafii Ćwiklice, przebywał tam do października 1942 roku porządkując m.in. archiwa parafialne w dekanacie pszczyńskim, prowadząc tajne nauczanie i organizując pomoc dla więźniów w Auschwitz. Podczas pobytu w Ćwiklicach rozpoczął studia na fakultecie filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak po drugim pobycie we Wrocławiu władze niemieckie odmówiły mu dalszych studiów. 19 sierpnia 1942 zmarł w Katowicach ks. Antoni Lindner i ks. J. Bańka został od września 1942 roku administratorem parafii Opatrzności Bożej w Zawodziu, a od 1948 roku jej proboszczem pozostając na tej placówce do 1979 roku.

Po zakończeniu wojny, obok pracy duszpasterskiej rozwijał dalej swoje zainteresowania naukowe przygotowując pracę habilitacyjną obronioną w 1947 roku w Krakowie, której tematem były Zagadnienia historiografii kościelnej diecezji katowickiej. Prowadził także działalność dydaktyczną ucząc w liceum żeńskim przy pl. Wolności w Katowicach oraz liceum hutniczym obok huty "Ferrum" także w Katowicach. Był profesorem Śląskiego Seminarium Duchownego, najpierw na kursie wstępnym w Tarnowskich Górach (1953-1958), potem w Krakowie (1959-1967). W latach 1947-1957 pełnił obowiązki kapelana akademickiego, na plebanii urządzał spotkania naukowe, których tematem była m.in. historia Kościoła na Śląsku.

W 1961 roku rozpoczął ks. J. Bańka ścisłą współpracę z "Naszą Przeszłością", wydając w latach 1962-1972 aż 59 różnego rodzaju publikacji zazwyczaj na łamach tego pisma. Bibliografia prac ks. J. Bańki obejmuje ok. 150 artykułów i rozpraw naukowych oraz liczne przyczynki, natomiast w związku z jubileuszem 35-lecia pracy naukowej i 30-lecia pracy duszpasterskiej przygotowano z inicjatywy ks. A. Schletza Księgę pamiątkową stanowiącą tom 38 "Naszej Przeszłości". Ks. J. Bańka był konsultantem "Gościa Niedzielnego" w zakresie historii, a w 1975 roku został członkiem Komisji Redakcyjnej I Synodu Diecezji Katowickiej. Z dniem 21 sierpnia 1979 ks. J. Bańka opuścił parafię Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu i udał się do Pawłowic Śląskich na emeryturę. Zmarł 28 lipca 1983 w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju. Pochowany został na cmentarzu w Pawłowicach Śląskich.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Józefa Bańki; Schematyzm (1936- 1986); I. Antonów-Nitsche, Bańka Józef (hasło), Słownik biograficzny, s. 17-18; J. Helik, Ks. dr Józef Bańka duszpasterz i naukowiec, „Katolik” 1983, nr 35, s. 2; J. Helik, A. Kornecki, Ks. dr Józef Bańka, „Z tej ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1994”, s. 141-142; J. Kiedos, Ks. Józef Bańka, SSHT 18 (1985), s. 279-286; J. Kiedos, Ks. Józef Bańka (w pierwszą rocznicę śmierci), WD 1984, nr 9, s. 276-281; Olszar, Duchowieństwo, s. 572; Puchała, Duszpasterstwo akademickie, s. 57 i nn.; A. Schletz, Ks. Józef Bańka. Szkic biograficzny i bibliografia prac, NPrz 38 (1972), s. 5-22; Województwo śląskie, s. 464; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 199, 255, 322; J. Mandziuk, Bańka Józef (hasło), SPTK, t. 8, Warszawa 1995, s. 33-35.