Św. Błażej

Z e-ncyklopedia
św. Błażej

Święty Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej. Miał studiować studiował filozofię i medycynę. Po pewnym czasie porzucił praktykę lekarską i rozpoczął życie na pustyni. Stamtąd został powołany na biskupa Sebasty w Armenii (dziś Sivas w Turcji). Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza schronił się w jednej z pieczar górskich, skąd nadal kierował Kościołem w Sebaście. Torturami usiłowano go zmusić do porzucenia wiary; niezłomnego w wierze, ścięto mieczem prawdopodobnie w 316 roku.

Z pobytem św. Błażeja w więzieniu łączy się historia cudownego uleczenia przez niego syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie można było jej usunąć. Na pamiątkę cudownego wyleczenia w Kościele katolickim, św. Błażeja czci się jako lekarza chorób gardła. W innej historii mowa jest o ubogiej kobiecie, która przyniosła biskupowi do więzienia pokarm i świecę. Po śmierci świętego, zgodnie z danym przez niego zaleceniem, obchodzono rocznicę jego męczeństwa rozdając jałmużnę i spotykając się przy zapalonych świecach.

Na terenie Polski, Czech i Niemiec utrzymał się zwyczaj błogosławienia świec woskowych, tzw "błażejek". We wspomnienie liturgiczne św. Błażeja 3 lutego, po mszy św., odbywa się obrzęd, w którym poświęconymi świecami dotyka się gardła, by je uchronić od chorób. Kapłan przykłada wiernym skrzyżowane świece do gardła, wypowiadając nad każdym modlitwę: "Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Św. Błażej jest patronem miasta Dubrownik, patronuje m. in. kamieniarzom, mówcom, śpiewakom oraz wszystkich innym, którzy muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. Przyzywany jest podczas chorób gardła, uważa się go za opiekuna zwierząt; zaliczany jest do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. W ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup w infule, w prawej ręce trzyma pastorał, w lewej zapalone pochodnie lub świece. Niekiedy na obrazach przedstawiany jest w jaskini, w otoczeniu zwierząt.

Wspomnienie liturgiczne - 3 luty.

Bibliografia

J. Gacka, Błogosławcie, propozycje rozważań do poświęceń i błogosławieństw, Świętochłowice 2005, s. 116-117; T. Sinka, Święty Błażej, biskup i męczennik, Kraków 1998.