Stowarzyszenie PoMOC

Z e-ncyklopedia

Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, mające swoją siedzibę w Katowicach (40-019) przy ul. Zygmunta Krasińskiego 21, swoją pomoc kieruje przede wszystkim do kobiet i ich dzieci, które są ofiarami przemocy, ofiarą współczesnego niewolnictwa (czyli handlu ludźmi), a także kobietom w kryzysie życia.

Pomoc jest kompleksowa, prowadzona przez - internet (poradnictwo, udzielanie informacji dotyczących sposobów pomocy), w Punkcie Konsultacyjnym (porady prawne, terapia, konsultacje pomocowe), przez całodobowe schronienie w Ośrodku Rehabilitacyjno- Wychowawczym (dla kobiet mieszkających w Ośrodku prowadzone są zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne – praca społecznością, terapia zajęciowa, arteterapia, praca nad relacją matka-dziecko), wcześniejsza pomoc jest kontynuowana w procesie usamodzielniania się wychowanków (mieszkania readaptacyjne). Ważną częścią pomocy jest profilaktyka – Stowarzyszenie prowadzi szkolenia, które mają za zadanie przeciwdziałać współczesnym formą niewolnictwa, przemocy, propagujące bezpieczną pracę za granicą oraz przygotowujące do pracy ulicznej (tzw. streetworkingu).

Misją Stowarzyszenia jest kompleksowa pomoc kobiecie w sytuacji kryzysowej poprzez zapewnienie bezpiecznego schronienia, towarzyszenie w procesie rozwoju osobistego, działania profilaktyczne i edukacyjne w zakresie przemocy, handlu ludźmi i przymusowej prostytucji.

Stowarzyszenie Po MOC prowadzi szkolenia w zakresie problematyki handlu ludźmi i przymusowej prostytucji, prowadzi także zajęcia profilaktyczne dla młodzieży oraz szkolenia dotyczące pracy streetworkera. Szkolenia są realizowane na terenie całej Polski oraz dostosowane do potrzeb odbiorców.

Bezpośrednim impulsem dla Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach do podjęcia organizacji pomocy dla kobiet zagrożonych prostytucją i prostytuujących się była prośba Prezydenta Miasta Katowice Henryka Dziewiora skierowana do Matki Generalnej o wydelegowanie siostry do pracy z „żeńską młodzieżą, która znalazła się w niebezpieczeństwie prostytucji oraz innych zorganizowanych form wykorzystania seksualnego, rozwijającego się wśród młodzieży”. Miało to miejsce w roku 1998. Należy podkreślić, że trudna sytuacja młodzieży była także obiektem troski ówczesnego abpa Damiana Zimonia, który wielokrotnie zachęcał siostry Marii Niepokalanej do podjęcia tego dzieła.

Stowarzyszenie powstało 23 października 2001. Od początku istnienia Stowarzyszenia pracowano metodą streetworkingu (pracy ulicznej), dzięki czemu z biegiem lat Stowarzyszenie zyskało ogromne doświadczenie związane z tym rodzajem pracy. Prezesem Stowarzyszenia PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej jest s. Anna Bałchan SMI.

W 2004 roku otworzono całodobowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla kobiet oraz kobiet z dziećmi – ofiar przemocy, handlu ludźmi oraz przymusowej prostytucji.

W 2005 roku zaczęto prowadzić działania mające charakter prewencyjny – zajęcia profilaktyczne w szkołach dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi. Od 2008 roku wprowadzono także szkolenia dla pedagogów, pracowników instytucji pomocowych i studentów. W 2009 r. został stworzony Program Profesjonalny Streetworking, przygotowujący do pracy na ulicy w określonym środowisku.

Od 2016 roku stowarzyszenie PoMOC buduje Centrum Rodziny im. św. Józefa. W budynku będzie żłobek, przedszkole, przestrzeń warsztatowa, gabinety terapeutyczne oraz kawiarenka.

Bibliografia

Oficjalna strona Stowarzyszenia PoMOC – [1], dostęp 1 V 2015.