Sanktuarium Matki Boskiej w Smardzowicach

Z e-ncyklopedia

Historia

Smardzowicka2.jpg
Ojcow-Smardzowicka.jpg

Smardzowice są niewielką miejscowością w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwsza informacja źródłowa o tej miejscowości pochodzi z 1231 roku. Smardzowice wchodziły w skład uposażenia biskupów krakowskich, a w XIV wieku zostały wcielone do starostwa ojcowskiego jako wieś królewska. Kościół w Smardzowicach zbudowano w 1918 roku w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym zwraca uwagę obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz pochodzi ze starego XVI-wiecznego drewnianego kościoła, przeniesionego w 1938 roku do Mostku w gminie Gołcza. Obraz podarowała do kościoła w latach 1635-1639 żona Jana Bąka, który był administratorem zamku ojcowskiego.

Obraz Matki Boskiej Smardzowickiej

Namalowany jest na podkładzie kredowym na trzech spojonych deskach o wymiarach 110 cm x 82 cm. Autor obrazu nie jest znany. Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ramieniu, w prawej dłoni trzyma berło. Okryta jest czerwoną suknią i ciemnoniebieskim płaszczem. Jezus prawą ręką wskazuje na Maryję, w lewej trzyma księgę. Ubrany jest w złotożółtą sukienkę i jasnoczerwony płaszcz. Na prawym ramieniu Maryi widać dużą gwiazdę. Gwiazda ta przez lud została odczytana jako symbol Maryi - Gwiazdy Przewodniej w życiu człowieka i Gwiazdy Nadziei we wszystkich utrapieniach doczesnych, zapowiadającej wieczną radość zbawienia. Twarz Matki Bożej jest w typie wschodnim, ma wyraziste oczy. Głowę schyla w kierunku Jezusa, ale Jej wzrok skierowany jest przed siebie. Berło w ręku Madonn upowszechniło się w polskim malarstwie dopiero w wieku XVII i XVIII. Powstanie obrazu datowano na początek XVII wieku, ale badania przeprowadzone w pracowni konserwatorskiej na Wawelu sugerują, że wizerunek był wielokrotnie przemalowywany, ale mógł powstać już w XV wieku. Pod obrazem widnieje napis: Matko Boża Smardzowicka cudami słynąca opiekuj się nami. Obraz słynie z łask i cudów; około 60 szczegółowo odnotowały parafialne kroniki. 27 sierpnia 1972 cudowny wizerunek ukoronował kard. Stefan Wyszyński z ówczesnym metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą. W 1984 roku dokonano kradzieży koron. Ponowna koronacja odbyła się 12 października 1986.

Bibliografia

Przewodnik po sanktuariach maryjnych, Z dawna Polski Tyś Królową, Szymanów 1999; Kronika parafii Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach. Opr. MC.