Krasoń Teresa

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krasoń Teresa SCB (1930-), imię zakonne Estera

Urodziła się 1 stycznia 1930 w gminie wiejskiej Wyry, w powiecie mikołowskim. Pochodzi z wielodzietnej rodziny (w sumie dwóch synów i siedmioro córek). Ojciec Piotr był robotnikiem, a matka Franciszka z d. Zagórska była zajęta prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Została ochrzczona 7 stycznia 1930, pierwszą Komunię św. przyjęła w 1938 roku i była bierzmowana w swoim kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach.

W wieku 17 lat wstąpiła do Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Od 1947 roku przez 2 lata przebywała w Łańcucie kształcąc się w liceum zakonnym. W 1950 roku w Mikołowie przywdziała habit zakonny (obłóczyny) przyjmując imię - Estera. Następnie odbyła rok ascetyczny w tamtejszym zgromadzeniu klasztornym. W 1951 roku zaczęła pełnić funkcję wychowawcy dziecięcego w klasztorze ss. Boromeuszek w Szopienicach (oficjalna nazwa: Specjalny Ośrodek Wychowawczy prowadzony przez Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza), gdzie mieszka do dziś. Już przebywając w Szopienicach uczęszczała do liceum wieczorowego w Katowicach, w którym to zdała maturę. W 1952 roku przyjęła pierwsze śluby zakonne (czasowe) w Mikołowie. Śluby wieczyste złożyła w 1955 roku.

Na przełomie 1959 i 1960 roku odbyła roczny kurs organowy w Katowicach. Grała na organach i prowadziła śpiewający zespół dziecięcy w kaplicy klasztornej w Szopienicach, który również uświetniał liturgię w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach.

Siostra Estera przez wiele lat była przełożoną szopienickiego zgromadzenia ss. Boromeuszek – od 1974 roku do 1983 roku (trzy kadencje) oraz od 1986 roku do 1992 roku (dwie kadencje). Przez 10 lat - od 1982 roku do 1992 roku – była dyrektorem Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Szopienicach prowadzonego przez Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. W 1992 roku przeszła na emeryturę.

Bibliografia

Opracowano na podstawie przeprowadzonych dwóch rozmów z siostrą Esterą.