Kapliczki i krzyże przydrożne w Rudach

Z e-ncyklopedia
Rudy raciborskie2.jpg
Rudy raciborskie1.jpg
  • figura św. Jana Nepomucena

Została ustawiona naprzeciw dawnego opactwa w miejscu, gdzie do 1790 roku stała drewniana dzwonnica. Figura pochodzi z 1724 roku; cokół zaś na której ją ustawiono prawdopodobnie z I połowy XIX wieku. Została wykonana z granitu, piaskowca i marmuru. Według legendy oczy świętego mają wskazywać miejsce, gdzie został ukryty skarb w podziemiach kościoła.

  • figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

Osadzona na kamiennej kolumnie; została usytuowana na skwerze na skrzyżowaniu ulic w centrum Rud. Matka Boska została tutaj przedstawiona jako postać w aureoli opierająca się na ziemskim globie. Rzeźba ok. 1870 roku została wykonana przez Jana Baltazara Janda, artystę z Darkovicek w ziemi hulczyńskiej.

  • figury przez plebanią

Dwie kamienne figury - św. Jana od Krzyża i św. Floriana - stoją na filarach balustrady przy wejściu na probostwo. Obydwie są datowane na XVIII wiek.

  • figura św. Benedykta

Współczesna, wykonana w drewnie figura założyciela zakonu benedyktynów ustawiona w parku przy dawnym opactwie cystersów.

  • figura św. Katarzyny

Znajduje się na terenie zabytkowej stacji kolei wąskotorowej, na ścianie zewnętrznej kuźni. Figura została poświęcona 12 czerwca 2005.

  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Cegielskiej i Borowej

Ustawiona na wzniesieniu, murowana kaplica z drewnianą, polichromowaną rzeźbą Chrystusa w pozycji siedzącej. Posiada dwuspadowy dach kryty dachówką oraz od frontu półkolistą arkadę z kratą. Została zbudowana ok. 1900 roku, a w 2004 roku poddano ją renowacji. Wokół rosną 4 dęby szypułkowe i lipa drobnolistna.

  • kaplica na terenie parku angielskiego

Neogotycka, murowana kaplica pochodząca z ok. 1870 roku. Wzniesiona z cegły klinkierowej, z wykorzystaniem cegieł profilowanych. Od frontu została otwarta ostrołukową arkadą; narożniki zostały opięte szkarpami i zwieńczone sterczynami. W kaplicy została umieszczona figura MB Niepokalanie Poczętej.

  • kaplica przy drodze do Rudy Kozielskiej

Murowana kaplica z II połowy XIX wieku. W półkolistym szczycie został umieszczony obraz Matki Boskiej; wewnątrz zaś obraz Chrystusa Ukrzyżowanego Arma Christi.

  • kaplica w Koloni Renerowskiej

Murowana kaplica Matki Boskiej wybudowana ok. 1900 roku. Otwarta półkoliście; nakryta czterospadowym dachem. Nieco dalej znajduje się kamienna Boża Męka z 1898 roku.

  • krzyż na terenie parku angielskiego

Drewniany krzyż z ozdobnym deskowaniem ramion i daszkiem; nawiązujący do stylu bawarskiego. Widnieje na nim data - 18 września 1939 - upamiętniająca śmierć syna księcia raciborskiego Wiktora Albrechta podczas kampanii wrześniowej.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic Cegielskiej i Rybnickiej

Kamienna Boża Męka otoczona ozdobnym płotkiem.

Bibliografia

A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 271-277; P. Górecki, Cysterskie dziedzictwo rudzkiego sanktuarium, Gliwice-Rudy 2012, s. 113; G. Wawoczny, Miejsca Święte Ziemi Raciborskiej, Racibórz 2001, s. 285.