Kapliczki i krzyże przydrożne w Popielowie

Z e-ncyklopedia
Popielow1 krzyz.jpg
Popielow1 kapl.jpg
Popielow2 krzyz.jpg
  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Konarskiego

Kaplica jest repliką wcześniejszej - rozebranej 24 lutego 1997 w związku z poszerzaniem drogi - pochodzącej z 1886 roku. Otynkowana, wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu, nakryta dwuspadowym dachem. Drzwi i okna zamknięte półkoliście. W uskokowym szczycie przeszklona wnęka z figurą Chrystusa - Dobrego Pasterza. We wnętrzu sklepienie kolebkowe. Na półce pełniącej rolę ołtarza liczne figury. Centralne miejsce zajmuje największa z nich - rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

  • kaplica na skrzyżowaniu ulic Niemcewicza i Źródlanej

Murowana kapliczka domkowa nakryta dwuspadowym dachem. W szczycie trójkątna wnęka, w której umieszczono niewielką pietę. Wewnątrz współczesny ołtarz z ustawionymi na nim licznymi figurami. Kaplica została zbudowana przy drodze prowadzącej do Czarnego Lasu, na terenie przysiółka Łazy. W 1891 roku ufundowali ją mieszkańcy dominium i pracownicy szkoły rolniczej. Popadający w ruinę obiekt odnowiono i jego ponownego poświęcenia dokonano 4 października 1998.

  • kapliczka na skrzyżowaniu ulic Konarskiego i Różyckiego

Współczesna, drewniana kapliczka szafkowa otwarta. Została zawieszona na okazałej lipie. Wewnątrz wcześniej znajdowała się ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, obecnie - Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Niemcewicza i Wodzisławskiej

Polichromowana Boża Męka z początków XX wieku. Kwadratowa postawa przechodząca w węższy cokół u góry obwiedziony listwą. W półkoliście zamkniętej wnęce figura matki Boskiej. Krzyż o prostych ramionach, ściętych krawędziach bocznych. Ogrodzona metalowym płotkiem, stoi pomiędzy dwoma okazałymi lipami.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Staffa

Współczesny, drewniany krzyż o prostych ramionach w zakończeniach profilowanych. Postać Ukrzyżowanego sylwetkowo wycięta z blachy.

  • figura św. Anny

Znajdująca się na placu kościelnym figura św. Anny pochodzi z drewnianego kościoła w Radziejowie. W 1938 roku została ufundowana przez mieszkanki Popielowa i Radziejowa. Obok świętej druga postać - wpatrzonej w nią Matki Boskiej. W obecnym miejscu rzeźba została umieszczona w 1998 roku. Figura umieszczona jest w przeszklonej gablocie zwieńczonej metalowym krzyżem.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 96-98; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 238.