Kapliczki i krzyże przydrożne w Gilowicach

Z e-ncyklopedia
  • Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Początki kaplicy datują się na rok 1913. Wtedy to Jakub Wygrabek, mieszkaniec Gilowic, ufundował i wybudował ten obiekt sakralny na swojej posesji, blisko domu. Jako fundator poniósł wszystkie koszty budowy i wyposażenia. Po wybudowaniu kapliczki z wieżyczką, fundator zakupił dzwon. Na tylnej ścianie kapliczki został umieszczony napis: Erbaut 1913 Jakob Wygrabek. W kapliczce fundator umieścił obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Obok kapliczki posadził cztery lipy, które z jednej strony miały zapewnić zieloną i kwitnącą oprawę, z drugiej miały ochronić przed piorunami. W 1980 roku przyłączono do murowanej kaplicy metalową konstrukcję, którą pokryto folią. W 1981 roku parafianie Gilowic rozbudowali i zmodernizowali dobudówkę.

  • Krzyż Męki Bożej na skrzyżowaniu ul. Korfantego i Górnośląskiej

Całość wykonana z betonu, estetycznie pomalowana. Na podstawie znajduje się tablica z napisem: Fundowała Gmina Gilowice 1858 r. Na cokole Matka Boska i dwie postacie świętych. Zwieńczenie stanowi krzyż na gzymsie z ukrzyżowanym Chrystusem.

  • Kapliczka słupowa, ul. Leśna

Wykonana w formie płytkiej, prostokątnej szafki, przykryta dwuspadowym daszkiem zwieńczonym krzyżem. Ścianę frontową stanowi półkolista szyba, za którą znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Tył zabudowany w 2/3 wysokości.

  • Kapliczka słupowa, ul. Korfantego

Na drewnianym słupie wznosi się nakryta namiotowym daszkiem, obitym blachą kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Piekarskiej. Przednia ścianka ozdobnie profilowana. Pod daszkiem jest wyryty krzyżyk. Kapliczka znajduje się przy drodze.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM; Danuta Kocurek – 100 lecie kaplicy w Gilowicach (1913 – 2013)