Św. Rozalia z Palermo

Z e-ncyklopedia

Św. Rozalia z Palermo (ok. 1130-1166)

Rosalia palermo.jpg

Urodziła się około 1130 roku w pobliżu Palermo na Sycylii. Być może była Italogreczynką. Jej życiorys w dużej mierze opiera się na legendach powstałych w ramach rozrastania się jej kultu. Jej matka przed urodzeniem córki miała otrzymać nakaz z nieba, by nazwać dziecko imieniem Rozalia (łac. rosa – róża i łac. lilium – lilia). Była córką sycylijskiego hrabiego Sinibalda żyjącego za czasów panowania Rogera II Sycylijskiego. Miała być najpiękniejszą dziewczyną na wyspie. Dzięki dobremu pochodzeniu miała przed sobą szczęśliwe życie. Jednak jako dziecko złożyła ślub czystości. Przynaglana przez rodziców do małżeństwa uciekła na pobliską górę Monte Pellegrino (Góra Pielgrzymów). Najpierw była opatką sióstr bazylianek, później pustelnicą w jednej z grot. Rozalia nie przyzwyczajona do surowego życia szybko traciła siły. Zmarła najprawdopodobniej w 1166 roku.

15 sierpnia 1624 roku odkryto w sposób przypadkowy relikwie świętej Rozalii. Według legendy to ona sama miała objawić się we śnie pewnemu myśliwemu podczas panującej wówczas epidemii dżumy w Palermo. Wskazała mu miejsce, gdzie miały spoczywać jej szczątki. Następnie poleciła, by przenieść je w procesji przez miasto. Wielu ludzi miało doznać uzdrowienia z panującej choroby.

Papież Urban VII w 1630 roku wpisał Rozalię do Martyrologium Rzymskiego. Kult św. Rozalii jest bardzo silny na terenie Sycylii. Od XVII szczątki świętej są umieszczone w relikwiarzu w katedrze, w Palermo. Co roku z okazji jej wspomnienia na Monte Pellegrino gromadzą się liczni pielgrzymi.

W archidiecezji katowickiej istnieje jedna parafia, której patronką jest św. Rozalia. Jest to parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Maciejkowicach (dzielnica Chorzowa). Kult św. Rozalii w tamtejszej parafii zapoczątkował w II połowie XIX wieku wybuch epidemii cholery. Wierni nie mając swojego kościoła, gromadzili się przy krzyżu, gdzie prosili o wstawiennictwo św. Rozalię. Ustąpienie zarazy miało miejsce w 1881 roku. W tym samym roku rodzina Portzów postawiła z tej okazji kamienny krzyż. Był on wotum wdzięczności za ocalenie przed epidemią. Od tego momentu wierni gromadzą się przy tym krzyżu we wspomnienie św. Rozalii modląc się o jej wstawiennictwo. Początkowo myślano, że nowej parafii, erygowanej 1 lipca 1958 roku na terenie Maciejkowic, będzie patronować św. Rozalia. Została ona jednak drugą patronką, obok Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  • W ikonografii jest przedstawiana jako pustelnica z rozwianymi włosami. Jej atrybutami jest wieniec z białych róż na głowie, trupia czaszka oraz krzyż. Jest patronką Palermo i orędowniczką w czasie trzęsień ziemi oraz zarazy.
  • Wspomnienie liturgiczne przypada 4 września.

Parafie w archidiecezji katowickiej pod wezwaniem świętej Rozalii

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Maciejkowicach

Bibliografia

W. Zaleski, Święci na każdy dzień, Warszawa 2008, s. 764-766; H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. V, Kraków 2005, k. 115-116; V. Schauber, H.M. Schindler, Ilustrowany leksykon świętych, Kielce 2002, s. 637-638. Foto: [1]