Św. Katarzyna Aleksandryjska

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 19:23, 4 maj 2018 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Św. Katarzyna z Aleksandrii, dziewica i męczennica

św. Katarzyna Aleksandryjska
św. Katarzyna Aleksandryjska

Świadectwa o życiu męczeństwie św. Katrzyny można znaleźć w pismach św. Rufina i Euzebiusza z Cezarei Palestyńskiej. Według Tradycji św. Katarzyna urodziła się w IV wieku w Aleksandrii, stolicy Egiptu. Była nie tylko osobą bardzo zamożną i wykształconą. Jako chrześcijanka złożyła ślub dozgonnej czystości. W czasie prześladowań za cesarza Dioklecjana została schwytana i poddana torturom, które miały ją skłonić do odstępstwa: biczowana, morzona głodem, łamano Jej kości, wreszcie ścięto Ją mieczem.

Legenda uczyniła z Niej bliską krewną cesarza. Według tej samej legendy odrzuciła ofertę cesarza, by zostać jego żoną. Jest w niej także mowa, że miała stoczyć dysputę z największymi filozofami Wschodu i skutecznie przekonać ich o naiwności bałwochwalstwa. Wreszcie jakoby na widok jej bohaterstwa w czasie znoszenia mąk miało nawrócić się kilkuset żołnierzy i oprawców. Według legendy ciało św. Katarzyny aniołowie przenieśli z Aleksandrii do kościoła klasztornego na Górze Synaj, gdzie Jej relikwie spoczywają do dnia dzisiejszego.

Święta Katarzyna jest patronką adwokatów, filozofów chrześcijańskich, kolejarzy, kołodziejów, młynarzy, modystek, mówców, literatów, powroźników, prządek, stowarzyszeń literackich, studentów, szwaczek, uczonych, woźniców, zecerów, uniwersytetów.

W ikonografii św. Katarzyna jest ukazywana jako młoda dziewica o niezwykłej urodzie, w koronie, w bogatej sukni, z księgą w dłoni lub jako męczennica z atrybutami męczeństwa (koło zębate, miecz), u jej stóp leży niekiedy głowa lub postać cesarza Maksencjusza.

Św. Katarzyna została uwieczniona przez wielu wybitnych artystów: Hans Memling, Correggio, Tintoretto, Dawid Aubert, Masolino di Panicale, Jan Provost, Caravaggio i Raffael. Na Zachodzie zalicza się św. Katarzynę do 14 świętych Wspomożycieli. Stała się patronką wielu miast i związków katolickich. W Polsce ku czci św. Katarzyny wystawiono 177 kościołów.

Topografia polska notuje 36 miejscowości, które wywodzą swoją nazwę od imienia Katarzyny. W 1571 roku Regina Prothmann założyła w Braniewie zgromadzenie zakonne - Katarzynki. Skasowane za czasów kanclerza Bismarcka, odżyło na nowo i dzisiaj liczy 6 prowincji: w Polsce, Finlandii, Anglii i Brazylii. W Polsce Zgromadzenie Katarzynek liczy 124 siostry i posiada 23 domy zakonne.

  • Liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej przypada na dzień 25 listopada.

Parafie na Śląsku pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Bibliografia

Foto: św. Katarzyna z kościoła w Olzie, Archiwum GN, autor Przondziono; 2. św. Katarzyna, ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach; Z. Zwoźniak, Święci patroni, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1984", Katowice 1984, s. 116-117.