Św. Joanna d' Arc

Z e-ncyklopedia

Św. Joanna d' Arc (1411-1430)

Joanna provence.jpg
z kościoła w Montpellier

Zwana Dziewicą Orleańską, urodziła się w 1411 roku w Domremy (Lotaryngia), w wielodzietnej rodzinie rolników Jakuba d' Arco i Izabeli Romee, nobilitowanych później przez króla Karola VII. Z powodu ubóstwa rodziców Joanna nie miała możliwości kształcenia się - nie umiała czytać ani pisać. Od dzieciństwa jednak wyróżniała się wielką pobożnością, umartwianiem i wrażliwością na niedolę innych. Miała wizje nadprzyrodzone, podczas których ukazywali się Jej: św. Michał Archanioł oraz święte męczennice Katarzyna i Małgorzata. Od Nich dowiedziała się o tragicznej sytuacji w ojczyźnie i otrzymała misję oswobodzenia kraju od najeźdźców z Anglii, sprowadzonych przez dynastię Burbonów, przeciwnych panowaniu króla Karola VII. 17 - letnia Joanna z mieczem z pięcioma krzyżami, wydobytym spod murów kościoła św. Katarzyny w Fierbois, pod sztandarem z wizerunkiem Zbawiciela i hasłem: "Jezus i Maryja", odnosiła kolejne zwycięstwa, począwszy od bitwy pod Orleanem, aż do oswobodzenia Reims i Paryża. W 1430 roku została ranna w bitwie pod Compiegne i dostała się do niewoli Burbonów, którzy sprzedali ją Anglikom. Ci, chcąc się na Niej zemścić, postawili Ją w Rouen przed trybunałem inkwizycyjnym, który oskarżył Ją o zmowę z szatanem. Po trwającym kilka miesięcy procesie połączonym z torturami fizycznymi i moralnymi została skazana na karę śmierci przez spalenie na stosie. Mimo iż odwołała się do papieża, wyrok wykonano 30 maja 1430 roku. Umierając wołała: "Bóg mnie posłał". Prochy po spaleniu oraz serce Świętej wrzucono do Sekwany. Skazanie Joanny d' Arc wywołało protesty w całej Francji. Zmobilizowało to do działania króla Karola VII, który przynaglany również przez papieża oraz rodziców Joanny, powołał nowy trybunał, który w 1456 roku uznał wyrok za sprzeczny z prawem i hańbiący, a Jej samej pośmiertnie przywrócił dobre imię. W międzyczasie misja Joanny została dopełniona w 1453 roku, gdy Burbonowie przeszli na stronę króla Karola VII, a Anglicy zostali zmuszeni do opuszczenia Francji.

W 1894 roku papież Leon XIII nadał Joannie tytuł "Czcigodna". Kilka lat później Pius X ogłosił heroiczność Jej cnót i w 1909 roku ogłosił błogosławioną. W 1920 roku papież Benedykt XV zaliczył Joanne d' Arc w poczet świętych. W miejscu spalenia na stosie w Rouen, w 1980 roku został wybudowany kościół pw. św. Joanny d' Arc, którą Francuzi uważają za swoją niebiańską patronkę.

  • Wspomnienie liturgiczne przypada 30 maja.

Bibliografia

K. R. Prokop, Joanna d' Arc, Kraków 2009; G. B. Snaw, Św. Joanna d' Arc. Kronika dramatyczna w sześciu scenach z epilogiem, Warszawa 1960.