Związek Subwencyjny Organistów i Kościelnych: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Został zawiązany pod koniec 1898 roku w Katowicach. Swoim działaniem miał obejmować Prowincję Śląską, Brandenburgię i Pomorze. Prezesem Związku był organista z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach -  Ryszard Rudzki będący jednocześnie nauczycielem, w miejscowej szkole. Związek miał poparcie kardynała Georga Koppa. W 1902 roku kard. Kopp zalecił wszystkim zawodowym organistom, kościelnym i dyrygentom chórów przynależność do Związku, a duchowieństwo nakłaniał do popierania zrzeszenia.   
Został zawiązany pod koniec 1898 roku w Katowicach. Swoim działaniem miał obejmować Prowincję Śląską, Brandenburgię i Pomorze. Prezesem Związku był organista z [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] -  Ryszard Rudzki będący jednocześnie nauczycielem, w miejscowej szkole. Związek miał poparcie kardynała [[Kopp Georg|Georga Koppa]]. W 1902 roku kard. Kopp zalecił wszystkim zawodowym organistom, kościelnym i dyrygentom chórów przynależność do Związku, a duchowieństwo nakłaniał do popierania zrzeszenia.   


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 08:31, 8 gru 2009

Został zawiązany pod koniec 1898 roku w Katowicach. Swoim działaniem miał obejmować Prowincję Śląską, Brandenburgię i Pomorze. Prezesem Związku był organista z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach - Ryszard Rudzki będący jednocześnie nauczycielem, w miejscowej szkole. Związek miał poparcie kardynała Georga Koppa. W 1902 roku kard. Kopp zalecił wszystkim zawodowym organistom, kościelnym i dyrygentom chórów przynależność do Związku, a duchowieństwo nakłaniał do popierania zrzeszenia.

Bibliografia

F. Maroń, Dzieje i ustrój biskupstwa wrocławskiego w ostatnim ćwierćwieczu przed oddzieleniem obszaru obecnej diecezji katowickiej (szkic), ŚSHT, 1978, s.225