Zjazdy Katolickie na Górnym Śląsku

Z e-ncyklopedia

Trzy zjazdy katolickie na Górnym Śląsku odbyły się w latach 1922-1924. Nawiązywały one do tradycji poznańskiej, a pośrednio do tzw. katholikentagów niemieckich.

  • I Śląski Zjazd Katolicki zorganizowany został przez ks. Jana Kapicę 10 września 1922 w Katowicach.
  • II Zjazd Katolicki odbył się: 8-10 września 1923 w Królewskiej Hucie. Zwołał go administrator apostolski ks. August Hlond. Na tym też zjeździe poświęcono uroczyście cały Śląsk Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
  • III Zjazd Katolicki odbył się: 6-8 września 1924 w Katowicach i był poświęcony takim zagadnieniom jak: sekciarstwo, masoneria, nieobyczajność publiczna. Na zjazdy zapraszano wybitnych dostojników kościelnych, podejmowano także szereg rezolucji.

Zjazdy katolickie na Śląsku miały integrować katolików polskich i niemieckich wokół programu społecznego Kościoła. Miały niwelować napięcia narodowościowe po I wojnie światowej, powstaniach i plebiscycie oraz budować nową rzeczywistość w obozie katolików. Było to trudne zadanie o czym świadczy fakt iż katolicy niemieccy I i II zjazd zbojkotowali.

Bibliografia

Pamiętnik III Śląskiego Zjazdu Katolickiego, Katowice 1924; R. Borkowy, Zjazdy Katolickie na Górnym Śląsku w latach 1922-1924, pr. mgr, mps w Bibliotece WTL UŚ, Katowice 2008.