Wizytki - Siemianowice Śląskie

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siostry wizytki przybyły do Siemianowic Śląskich 13 listopada 1946 na zaproszenie ordynariusza katowickiego bpa Stanisława Adamskiego. Były to siostry z klasztoru w Wilnie, który utraciły już w 1942 roku w wyniku działań wojennych, a następnie w ramach akcji repatriacyjnej przybyły na Górny Śląsk. Wspólnota zamieszkała na probostwie byłej parafii ewangelickiej, której kościół został przekazany katolikom w 1945 roku otrzymując wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wymogi wynikające z klauzury papieskiej nakazywały, aby przejście z klasztoru do kościoła było kryte; stąd dokonano niezbędnych prac w tym kierunku. Zamknięto także jedno ramię nawy poprzecznej w celu urządzenie w tym miejscu kaplicy do Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

16 stycznia 2000 klasztor sióstr wizytek w Siemianowicach został zamknięty, a siostry przeniosły się do Rybnika, które to miejsce zaproponował abp Damian Zimoń. Nowa lokalizacja była związana z oddaniem kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz probostwa (klasztoru) gminie ewangelickiej w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Przełożone domu

  • s. Maria Agnieszka Januszkiewicz
  • s. Franciszka Eugenia Wirpszanka
  • s. Maria Amata Jezierska

Bibliografia

GN, (wydanie katowickie), 2010, nr 24; www.krzyz.siemianowice.pl; Słowo Metropolity Katowickiego w sprawie Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich, [w:] www.kuria.wiara.pl; www.ekai.pl; Rozmowa z Małgorzatą Derus - Miejskim Konserwatorem Zabytków w Siemianowicach Śląskich, [w:] www.mediana.nazwa.pl; Schematyzmy (1977-1995).