Virchov Rudolf: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
 
== Virchov Rudolf (1821-1902) ==
 
== Virchov Rudolf (1821-1902) ==
 
[[Grafika:Virchov_2.jpg|120px|thumb|left]]
 
[[Grafika:Virchov_2.jpg|120px|thumb|left]]
Niemiecki anatom i patolog, w latach 1849-1856 był profesorem uniwersytetu w Würzburgu, a od 1856 roku - dyrektorem Instytutu Patologii na Uniwersytecie Humboldta w  Berlinie. Interesowała go również polityka. Był jednym z założycieli liberalnej partii pod nazwą Fortschrittspartei.  Od niego pochodzi słynne zdanie o [[Kulturkampf|Kulturkampfie]] , jako o walce o kulturę (w duchu liberalnym). Był posłem do pruskiego Landtagu. Jego credo jako aktywnego uczestnika życia społecznego brzmiało: Es gibt keine höhere Treue, als die gegen das Recht, und kein höheres Recht, als das der Wahrheit.
+
Niemiecki anatom i patolog, w latach 1849-1856 był profesorem uniwersytetu w Würzburgu, a od 1856 roku - dyrektorem Instytutu Patologii na Uniwersytecie Humboldta w  Berlinie. Interesowała go również polityka. Był jednym z założycieli liberalnej partii pod nazwą Fortschrittspartei.  Od niego pochodzi słynne zdanie o [[Kulturkampf|Kulturkampfie]], jako o walce o kulturę (w duchu liberalnym). Był posłem do pruskiego Landtagu. Jego credo jako aktywnego uczestnika życia społecznego brzmiało: Es gibt keine höhere Treue, als die gegen das Recht, und kein höheres Recht, als das der Wahrheit.
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
+
Opracowanie własne.
 
*Foto pochodzi ze zbiorów: ww.sammlungen.hu-berlin.de/dokumente/6979/
 
*Foto pochodzi ze zbiorów: ww.sammlungen.hu-berlin.de/dokumente/6979/
  

Wersja z 20:37, 10 paź 2019

Virchov Rudolf (1821-1902)

Virchov 2.jpg

Niemiecki anatom i patolog, w latach 1849-1856 był profesorem uniwersytetu w Würzburgu, a od 1856 roku - dyrektorem Instytutu Patologii na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Interesowała go również polityka. Był jednym z założycieli liberalnej partii pod nazwą Fortschrittspartei. Od niego pochodzi słynne zdanie o Kulturkampfie, jako o walce o kulturę (w duchu liberalnym). Był posłem do pruskiego Landtagu. Jego credo jako aktywnego uczestnika życia społecznego brzmiało: Es gibt keine höhere Treue, als die gegen das Recht, und kein höheres Recht, als das der Wahrheit.

Bibliografia

Opracowanie własne.

  • Foto pochodzi ze zbiorów: ww.sammlungen.hu-berlin.de/dokumente/6979/