Toman Stanisław

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toman Stanisław OMI (1937-2014), proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu

Urodził się 8 maja 1937 w Piekarach Rudnych w wielodzietnej rodzinie, Józefa i Elżbiety z d. Bomba. Po śmierci ojca zamordowanego w 1940 roku w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie, matka sama wychowywała sześcioro dzieci. Nowicjat rozpoczął w Świętym Krzyżu 7 września 1952 i tam też złożył pierwsze śluby zakonne 8 września 1953. Natomiast śluby wieczyste złożył w Obrze 8 września 1958. Również w Obrze ukończył dwuletnie studia filozoficzne oraz czteroletnie studia teologiczne. Święcenia diakonatu przyjął z rąk abpa Antoniego Baraniaka 28 października 1960, zaś święcenia kapłańskie 19 marca 1961. Następnie rozpoczął studium pastoralne jako wikariusz w Lublińcu, by w 1962 roku przenieść się do Kędzierzyna. W latach 1965–1968 przebywał w Milanówku, potem przez dwa lata w Łebie i Miłomłynie. Od roku 1972 był proboszczem, a potem superiorem w Grotnikach, zaś od 1 lipca 1982 w Siedlcach. Od 1 lipca 1993 do 31 lipca 2009 był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu i radnym zgromadzenia przy klasztorze lublinieckim. Następnie został duszpasterzem kościoła filialnego w Solarni k. Lublińca. Zmarł 1 marca 2014 w Katowicach.

Bibliografia

A. Kłosek, Powołania kapłańskie w parafii Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich w latach 1909-1998, Katowice 2003, pr. mgr. Biblioteka WTL.