Szyszka Bolesław

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szyszka Bolesław (1938-1998), proboszcz w Orłowcu

SzyszkaBoleslaw.jpg

Urodził się 19 sierpnia 1938 w Turzy Śląskiej w rodzinie Wawrzyńca i Zofii z d. Kwiatoń. Naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu ukończył maturą 2 czerwca 1956. W 1956 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa H. Bednorza.

Po święceniach miał zastępstwa duszpasterskie w rodzinnym Jedłowniku i w Reptach Starych. Jako wikary pracował w parafii Chrystusa Króla w Hołdunowie (1962 - 1967), Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu (1967 - 1971) i Narodzenia NMP w Pszowie (1971 - 1975). 20 sierpnia 1975 został skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach z zadaniem budowy kościoła w Orłowcu.

Jako budowniczy kościoła w Orłowcu zamieszkał na probostwie parafii św. Jerzego w Rydułtowach. Zajął się przeniesieniem kościoła z Czernicy oraz prowadził regularne duszpasterstwo w Orłowcu i obsługiwał szpital w Rydułtowach. Parafia w Orłowcu została erygowana 25 listopada 1980. 30 grudnia 1980 został ustanowiony proboszczem w Orłowcu, kościół został poświęcony 7 listopada 1982.

Zmarł 21 lutego 1998 w szpitalu w Rydułtowach. Pogrzeb odbył się 22 kwietnia 1998 w Orłowcu, gdzie spoczął na cmentarzu parafialnym. W testamencie przeznaczył znaczną sumę na rzecz Domu Samotnej Matki w Katowicach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Bolesława Szyszki; J. Krętosz, Nekrolog, WA 1998, nr 11, s. 573-575; Schematyzm 1970-1995; GN 1998, nr 10, s. 18; Skworc, Budownictwo kościołów, s. 113, 115, 164.