Szpitale - historia

Z e-ncyklopedia
Brugia, szpital z 1778 roku
Szpitale na Śląsku
lp miejscowość rok założenia
1 Bieruń Stary ?
2 Chełm Wielki ?
3 Chorzów 1299
4 Królewska Huta ?
5 Lędziny ?
6 Lubliniec ok. 1404 r.
7 Miasteczko 1561
8 Mikołów po 1564 r.
9 Mysłowice przed 1598
10 Rybnik ?
11 Wodzisław ?
12 Woźniki 1663
13 Żory

Historia szpitali, a właściwie tzw. hospicjum dla ubogich ma długą tradycję. Szpitale dla ubogich powstawały już w pierwszych wiekach Kościoła. W Polsce chrześcijańskiej prowadziły je zakony lub bractwa szpitalne. W tzw. dekanatach polskich, do których zaliczamy dekanaty pszczyński i bytomski, wizytacja z 1719 roku, przeprowadzona na polecenie biskupa krakowskiego, udokumentowała istnienie wiejskich szpitali w następujących parafiach:

Bieruń Stary; Chełm Śląski; Chorzów; Królewska Huta; Lędziny; Lubliniec; Miasteczko; Mikołów; Mysłowice; Rybnik; Tarnowskie Góry; Wodzisław; Woźniki; Żory; Pszczyna (dwa szpitale, jeden fundowany przez biskupa wrocławskiego Baltazara von Promnitz i drugi poza miastem).

W sumie, na terenie tzw. dekanatów polskich znajdowało się 15 szpitali. Podobnie rzecz przedstawiała się w dekanatach zachodnich Górnego Śląska. Prawie wszystkie wymienione hospicja, z wyjątkiem szpitala pszczyńskiego, chełmskiego, chorzowskiego i mysłowickiego, były fundacjami osób prywatnych, a nadzór nad nimi sprawowały samorządy lokalne. Miejscowy proboszcz miał wgląd do kasy szpitala i wchodził w skład rady nadzorczej.

W połowie XIX wieku wszystkie hospicja dla ubogich przeżywały kryzys i tylko niektóre - po zmianach założeń statutowych i kierunków działania - przetrwały do początku XX wieku. Do nich zaliczają się szpitale w Woźnikach, Lędzinach, Miasteczku, Chorzowie i Bieruniu Starym. Pozostałe albo uległy całkowitej przebudowie i reorganizacji, albo uległy likwidacji i popadły w ruinę.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM