Szpital w Dębieńsku: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
((spr))
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Trudno określić konkretną datę powstania powstania przytułku. Prawdopodobnie jednak został on założony nie wcześniej, jak na początku XVII wieku. Pierwsza wzmianka o schronisku pochodzi bowiem z 1652 roku. Wówczas to odnotowano, iż zamieszkujących tutaj  - ''mendici de xenodochio villae Dembiensko'' -  czasem proszono na ojców chrzestnych potomków miejscowej szlachty. W 1654 roku, jako zamieszkująca przytułek wzmiankowana była Ewa Stankowa,  zaś w 1657 roku w literaturze pojawiło się nazwisko niejakiej Anny Szpitalnej. Okresowo przebywało tutaj nawet do 20 osób. Przytułek udzielał schronienia samotnym, ludziom w podeszłym wieku, sierotom. Schronisko przestało istnieć przed 1679 rokiem, gdyż nie wspominają go już protokoły wówczas przeprowadzonej wizytacji.  
Trudno określić konkretną datę powstania przytułku. Prawdopodobnie jednak został on założony nie wcześniej, jak na początku XVII wieku. Pierwsza wzmianka o schronisku pochodzi bowiem z 1652 roku. Wówczas to odnotowano, iż zamieszkujących tutaj  - ''mendici de xenodochio villae Dembiensko'' -  czasem proszono na ojców chrzestnych potomków miejscowej szlachty. W 1654 roku, jako zamieszkująca przytułek wzmiankowana była Ewa Stankowa,  zaś w 1657 roku w literaturze pojawiło się nazwisko niejakiej Anny Szpitalnej. Okresowo przebywało tutaj nawet do 20 osób. Przytułek udzielał schronienia samotnym, ludziom w podeszłym wieku, sierotom. Schronisko przestało istnieć przed 1679 rokiem, gdyż nie wspominają go już protokoły wówczas przeprowadzonej wizytacji.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 00:19, 12 gru 2010

Trudno określić konkretną datę powstania przytułku. Prawdopodobnie jednak został on założony nie wcześniej, jak na początku XVII wieku. Pierwsza wzmianka o schronisku pochodzi bowiem z 1652 roku. Wówczas to odnotowano, iż zamieszkujących tutaj - mendici de xenodochio villae Dembiensko - czasem proszono na ojców chrzestnych potomków miejscowej szlachty. W 1654 roku, jako zamieszkująca przytułek wzmiankowana była Ewa Stankowa, zaś w 1657 roku w literaturze pojawiło się nazwisko niejakiej Anny Szpitalnej. Okresowo przebywało tutaj nawet do 20 osób. Przytułek udzielał schronienia samotnym, ludziom w podeszłym wieku, sierotom. Schronisko przestało istnieć przed 1679 rokiem, gdyż nie wspominają go już protokoły wówczas przeprowadzonej wizytacji.

Bibliografia

L. Musioł, Dębieńsko. Gmina i parafia. Monografia historyczna, Dębieńsko 1955, s. 106, (mps w posiadaniu parafii w Dębieńsku); B.Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s.93