Szpital św. Józefa w Mikołowie

Z e-ncyklopedia
Mikolow boromeuszki.jpg
lata 30. XX wieku

Siostry Boromeuszki na ziemię śląską - z Pragi do Nysy - przybyły w 1848 roku. Tym samym spełniły prośbę bpa wrocławskiego M. Diepenbrocka. Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza przybyły do Mikołowa w 1896 roku. Od tego też momentu rozpoczęły starania o powstanie w tym miejscu szpitala. Dzięki usilnym staraniom wyrażono zgodę na jego budowę. W 1901 roku otwarły szpital, któremu nadano nazwę „Dom św. Józefa”. Zgromadzenie Śląskie rozwijało się bardzo szybko, w 1923 roku posiadając już trzy prowincje. Około roku 1920 do użytku dodano drugi obiekt pod nazwą „Pawilon”. Budynek ten spełniał rolę oddziału zamkniętego dla zakaźnie chorych. Kolejną inwestycją był duży, trzypiętrowy budynek, który posiadał w swoim wnętrzu kilka oddziałów, z salami dla chorych, ambulatoria, pracownie medyczne oraz kaplicę. Znajdowały się tam również nowoczesne i specjalistyczne urządzenia medyczne. Prowincja polska w 1939 roku została przekształcona w samodzielne zgromadzenie polskie z domem generalnym w Rybniku, który w 1945 roku przeniesiono do Mikołowa.

Do ich powinności należą: pielęgnacja chorych w szpitalach; katechizacja w szkołach i przedszkolach; prowadzenie dwóch zakładów opiekuńczo-leczniczych, dziewięciu domów pomocy społecznej dla dorosłych i dzieci, dwóch ośrodków wychowawczych oraz bursy.

W latach powojennych kompleks medyczny został przejęty przez państwową służbę zdrowia. W latach przemian ustrojowych (około 1990 roku) szpital został odzyskany przez prawowitych właścicieli – siostry boromeuszki. Ostateczne jego przejęcie ze statusem spółki z o.o. nastąpiło w 1999 r. Obecnie kompleks medyczny nosi nazwę „Szpital św. Józefa”. Niedawno oddano do użytku obszerny i nowoczesny obiekt spełniający funkcję zakładu opiekuńczo-leczniczego dla pacjentów, potocznie zwany ZOL-em. Mikołowskie boromeuszki służą chorym w szpitalu i zakładzie opiekuńczo-leczniczym, katechizują w pobliskich szkołach, troszczą się o paramenty liturgiczne i wystrój kościoła. Oprócz lecznicy w Mikołowie boromeuszki prowadzą także szpitale w Chorzowie i Rydułtowach. Obecnie w Mikołowie przy ulicy Okrzei 27 znajduje się Dom Generalny Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. W dniu 26 listopada 2015 bp Adam Wodarczyk poświęcił nowy budynek Szpitala św. Józefa. Budowę rozpoczęto dwa lata wcześniej, choć kamień węgielny został poświęcony 12 lat temu. W nowym budynku szpitala znajduje się nowy blok operacyjny, centralna sterylizatornia oraz pracownia endoskopowa. Nie jest to zakończenie całości inwestycji, gdyż w planie przebudowa starego bloku i przygotowanie nowej izby przyjęć.

Bibliografia

Szpital św. Józefa w Mikołowie 1901-2001, Mikołów 2001; www.boromeuszki.katowice.opoka.org.pl; Foto: SS. boromeuszki w szpitalu w Mikołowie, AAKat; K. Klajmon, Udział zakonów żeńskich w przygotowaniu dziewcząt do życia rodzinnego na Śląsku w latach 1900-1939, Kraków 1973, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; R. Chromy, Pierwszy ślub. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie, GN 2011, nr 7, (dodatek katowicki), s. 6-7; GN 26.11.2015.