Stowarzyszenie Czeladników

Z e-ncyklopedia
Kolpingshaus breslau 1.jpg

W 1846 roku w Elberfeld (k. Wuppertalu) powstało pierwsze stowarzyszenie czeladników (Gesselenverein) założone przez nauczyciela Johanna Gregora Breuer. Rok później, w czerwcu 1847 roku ks. Adolf Kolping został wybrany na prezydenta owego stowarzyszenia. Od tego momentu stowarzyszenia czeladników zyskały dużą popularność i uznanie na obszarze języka niemieckiego. W wielu miastach Niemiec powstawały domy spotkań członków stowarzyszenia, od nazwiska ich protektora zwane Kolpingshaus.

W październiku 1848 roku ks. Kolping w publikacji poświęconej ruchowi czeladniczemu zachęcał do zakładania towarzystw w całych Niemczech. 6 maja 1849 powstał pierwszy oddział Stowarzyszenia Czeladników w Kolonii.

Katolickie Stowarzyszenia Czeladników stały się trwałym elementem katolickiego wychowania młodzieży. Przygotowywały młodzież do odpowiedzialnego udziału w życiu Kościoła i społeczności zawodowej. Idee stowarzyszenia znalazły zwolenników w całej Europie. W 1857 roku doliczono się ich już 150. Dzieło społeczne, zwane dziś Rodziną Kolpinga, zrzesza obecnie około 350 tys. członków na całym świecie.

Obecnie Dzieło Kolpinga istnieje w 61 krajach świata, na prawie wszystkich kontynentach, poza Australią. Należy do niego ponad 470 tysięcy osób. Rodziny Kolpinga oraz Związki Centralne Dzieła Kolpinga ze wszystkich krajów tworzą Międzynarodowe Dzieło Kolpinga. Międzynarodowe Dzieło Kolpinga wspiera swoich członków na całym świecie w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz koordynuje współpracę wewnątrz organizacji.

W Polsce stowarzyszenie nie mogło funkcjonować i odrodziło się dopiero po roku 1989. Obecnie skupia ono ponad tysiąc członków w 11 diecezjach. Organizacje parafialne nazywane są Rodzinami Kolpinga. W czasie stanu wojennego w Polsce od 1981 roku Rodziny Kolpinga z Niemiec silnie wspierały materialnie Polaków, także przez liczne transporty z żywnością. W Rodzinach Kolpinga nad formacją duszpasterską czuwają księża jako asystenci kościelni.

Bibliografia

K. Hoła, Błogosławiony Adolf Kolping i jego Dzieło, Kraków 2002; A. Petrowa-Wasilewicz, Leksykon ruchów i stowarzyszeń w Kościele, Warszawa 2000, s. 259-261; Foto: Kolpings Haus we Wrocławiu, r. 1938, ze zbiorów Hydral.com