Stowarzyszenie św. Franciszka Ksawerego

Z e-ncyklopedia

Inicjatorką powstania Stowarzyszenia św. Franciszka Ksawerego była Pauline Jaricot. Założyła ona w Lyonie 30 czerwca 1822 stowarzyszenie, którego celem było niesienie pomocy misjom katolickim zarówno duchowej jak i materialnej. Pierwszą aprobatę papieską organizacja uzyskała już od papieża Piusa VIII, a jego następca papież Grzegorz XVI zaaprobował je pismem z 15 sierpnia 1840. Papieżem, który przyczynił się do upowszechnienia stowarzyszenia na całym świecie był Leon XIII, który poświęcił mu dwie encykliki: Sancta Dei civitas z 3 grudnia 1880 oraz Christi nomen z 24 grudnia 1894.

Jest jednym z tzw. Papieskich dzieł misyjnych, które są instytucjami Kościoła Powszechnego a także Kościołów Partykularnych. Na czele Dzieł stoi papież, kieruje nimi Rada Wyższa z siedzibą w Rzymie. W każdym kraju działają dyrekcje krajowe i diecezjalne Dzieł. Środki materialne na ich działalność pochodzą z funduszu papieskiego. Papież Pius XI w 1922 roku nadał Dziełu tytuł papieski.

Do diecezji wrocławskiej stowarzyszenie dotarło w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, a jego gorącym zwolennikiem był bp Georg Kopp. Pomimo poparcia ordynariusza dzieło nie znalazło wielu zwolenników. Na przykład w archiprezbiteracie kąckim istniało jedynie w Pełczenicy. Podobnie rzecz miała się w górnośląskiej części diecezji. Stowarzyszenie św. Franciszka Ksawerego odnajdujemy w parafii św. Mikołaja w Lublińcu. Co ciekawe w protokole wizytacyjnym parafii z 1928 roku odnotowano aż 762 członków tutejszego oddziału. Jednak już kolejne dokumenty wizytacyjne w ogóle o nim nie wspominają.

Obecnie Dzieło prowadzi swą działalność w ponad 150 krajach świata, zbierając środki pomoc misyjną, zachęcając do duchowej współpracy z misjonarzami, informując o potrzebach misji, a także jako główny organizator Światowego Dnia Misyjnego, który odbywa się w ostatnią niedzielę października. Patronką Dzieła jest bł. Teresa Ledóchowska. Formy udziału w Dziele: Żywy Różaniec, parafialne koła misyjne, sekcje misyjne w różnych ruchach i stowarzyszeniach katolickich, uczestnictwo w nabożeństwach misyjnych. W Polsce: wydawanie biuletynu Papieskie Intencje Misyjne. Pozostałymi Dziełami Papieskimi, poza Dziełem Rozkrzewiania Wiary są: Dzieło Świętego Piotra Apostoła, Dzieło Dziecięctwa Misyjnego, Papieska Unia Misyjna.

Bibliografia

F. Beringer, Die Ablässe ihr Wesen und Gebrauch, Paderborn 1906, s. 752; M. Kogut, Duszpasterstwo parafialne w archiprezbiteracie Kąty Wrocławskie w latach 1738 – 1945, Wrocław 2006, s. 411; Protokół wizytacyjny parafii św. Mikołaja w Lublińcu z 17 V 1928. AAKat., AL, sygn. 1229; Stowarzyszenie Rozkrzewiania Wiary pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego (hasło), [w:] Podręczna Encyklopedia Kościelna, t. 5-6, Warszawa 1905, s. 125-126.