Stobierski Mieczysław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
== Stobierski Mieczysław (1914-1998) ==
== Stobierski Mieczysław (1914-1998) ==


Urodził się w 1914 roku. Absolwent Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie w 1937 roku. Przed II wojną światową należał do Szczepu Rogate Serce. W 1960 roku został zaproszony do prac przy wystroju [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katedry Chrystusa Króla w Katowicach]]. Pracował w obrębie kaplicy Patronów Ślaskich, późniejszej Ducha Świętego, w której powstała mozaika według jego projektu. Zaprojektował także dla tej kaplicy trzy ołtarze i wykonał w 1962 roku trzy rzeźby: św. Jacka, bł. Bronisławy i św. Jadwigi. W żelbetonowej ramie łuku nad kaplicą zaprojektował relief przedstawiający wydarzenie z życia Juliana Apostaty, porażonego wizją Zmartwychwstałego.  
Urodził się w 1914 roku. Absolwent Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie w 1937 roku. Przed II wojną światową należał do Szczepu Rogate Serce. W 1960 roku został zaproszony do prac przy wystroju [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katedry Chrystusa Króla w Katowicach]]. Pracował w obrębie kaplicy Patronów Śląskich, późniejszej Ducha Świętego, w której powstała mozaika według jego projektu. Zaprojektował także dla tej kaplicy trzy ołtarze i wykonał w 1962 roku trzy rzeźby: św. Jacka, bł. Bronisławy i św. Jadwigi. W żelbetonowej ramie łuku nad kaplicą zaprojektował relief przedstawiający wydarzenie z życia Juliana Apostaty, porażonego wizją Zmartwychwstałego.  


Wykonał także projekt wystroju kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele św. Antoniego w Chorzowie.
Wykonał także projekt wystroju kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele [[Parafia św. Antoniego w Chorzowie|św. Antoniego w Chorzowie]].


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 00:10, 6 sty 2010

Stobierski Mieczysław (1914-1998)

Urodził się w 1914 roku. Absolwent Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie w 1937 roku. Przed II wojną światową należał do Szczepu Rogate Serce. W 1960 roku został zaproszony do prac przy wystroju katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Pracował w obrębie kaplicy Patronów Śląskich, późniejszej Ducha Świętego, w której powstała mozaika według jego projektu. Zaprojektował także dla tej kaplicy trzy ołtarze i wykonał w 1962 roku trzy rzeźby: św. Jacka, bł. Bronisławy i św. Jadwigi. W żelbetonowej ramie łuku nad kaplicą zaprojektował relief przedstawiający wydarzenie z życia Juliana Apostaty, porażonego wizją Zmartwychwstałego.

Wykonał także projekt wystroju kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele św. Antoniego w Chorzowie.

Bibliografia

L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 294-295.