Stephan Albert

Z e-ncyklopedia

Stephan Albert (1915-1990)

Urodził się 28 marca 1915 w Dobrosławicach w powiecie kozielskim w rodzinie Alberta i Marii z d. Weiser. W 1922 roku razem z rodzicami i rodzeństwem przeniósł się na polską część Górnego Śląska. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w gimnazjum w Katowicach, gdzie w 1933 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia społeczno-ekonomiczne na Uniwersytecie Poznańskim. W 1935 roku otrzymał Dyplom Wyższego Studium Społecznego w Poznaniu. W latach 1935-1939 był alumnem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i studentem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po wybuchu II wojny światowej kontynuował studia w ramach tajnego nauczania w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 21 listopada 1939 w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Katowicach z rąk bpa Stanisława Adamskiego. Jego pierwszą i jedyną placówką duszpasterską na terenie diecezji katowickiej, w której pełnił funkcję wikariusza, była parafia Wszystkich Świętych w Pszczynie. W lutym 1941 roku został przymusowo wcielony do wojska niemieckiego. Do końca II wojny światowej przebywał na terenie Francji. W latach 1945-1948 z polecenia bpa Józefa Gawliny pełnił obowiązki proboszcza obozów dipisowskich we francuskiej strefie okupacyjnej. W tym samym czasie odbył studia socjologiczne na Uniwersytecie w Tybindze. W latach 1948-1949 pełnił funkcję kapelana przestępców wojennych w więzieniu w Werl na Westfalii w angielskiej strefie okupacyjnej, a następnie - do 1950 roku - udzielał misji rekolekcyjnych w obozach dipisowskich w amerykańskiej i francuskiej strefie okupacyjnej.

W listopadzie 1950 roku za pozwoleniem bpa Józefa Gawliny i Stolicy Apostolskiej wyjechał do USA i osiadł w Stanie Oklahoma, gdzie pracował początkowo wśród szczepów indiańskich. W latach 1951-1954 był kapelanem Domu Macierzystego Sióstr Benedyktynek w Guthrie oraz profesorem religii i języków obcych w miejscowym Collegium Nauczycielskim. W 1954 roku został mianowany proboszczem w parafii św. Franciszka z Asyżu w Canute z filiami w Burns i Cordell, gdzie wybudował nowy kościół pod wezwaniem św. Anny oraz salę parafialną. Od 1958 roku jako proboszcz przewodził parafii NMP w Medford. W latach 1962-1971 był proboszczem w parafii św. Róży w Watonga, posiadającej 2 filie: w Hitchcock i w Loyal. W tym czasie ks. Stephan wybudował w Watonga salę parafialną i probostwo oraz przeprowadził renowację starego kościółka w Hitchcock.

W 1967 roku w uznaniu zasług bp Ignacy Świrski mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Siedlcach. W 1971 roku ks. Stephan został mianowany proboszczem w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Hobart z misjami w Cordell i Carnegi. Trzy lata później otrzymał nominację na proboszcza w parafii św. Franciszka z Asyżu w Newkirk i kapelana Indian High School w Chilocco. Jego duchowej pieczy oddano tam studentów, przybyłych do szkoły z wszystkich stanów USA. W latach 70. XX wieku ks. Stephan został ekskardynowany z diecezji katowickiej i inkardynowany do diecezji Oklahoma. W 1989 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 29 lipca 1990 w Oklahoma City. Zgodnie z życzeniem został pochowany w Polsce na cmentarzu parafialnym w Goczałkowicach-Zdroju.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego. T. III: Kapłani wyświęceni w okresie II wojny światowej, zebrał i opr. E. Nalepa, Katowice 2000, s. 22-23.