Sosna Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(fragment)
 
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Sosna  Jan, SDS ( 1882-1939) , imię zakonne Maksymilian, brat zakonny ==
==Sosna  Jan, SDS ( 1882-1939) , imię zakonne Maksymilian, brat zakonny ==
Urodził się  28 maja 1882 w Głogowie k. Raciborza, w rodzinie Józefa i Antoniny z d. Mrozek. Po ukończeniu szkoły podstawowej  1 1896 roku pracował przez sześc lat w kopalni. W 1906 roku wyjechał do Rzymu i został przyjęty do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela . Nowicjat rozpoczął 16 stycznia 1908 i przyjął  imię zakonne Maksymilian. Dnia 17 stycznia 1909 złożył pierwsza profesję zakonną. Przez pierwsze lata przebywał w Rzymie  gdzie był infirmarzem, później przeniesiony został do Merano i przebywał tam aż do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku został wcielony do wojska . Po wojnie wrócił  do Polski , początkowo przebywał w Trzebini, a następnie został przeniesiony do Lipnika, gdzie pełnił funkcję zakrystiana i prowadził gospodarstwo domowe.. Aby lepiej poznać pracę wydawniczą został wysłany do Berlina,  do wydawnictwa salwatoriańskiego aby zaznajomić się z pracą wydawniczą. Po powrocie zajmował się się wydawaniem i rozprowadzaniem kalendarza Salwatora i kalendarzyka Salwatora.
Urodził się  28 maja 1882 w Głogowie k. Raciborza, w rodzinie Józefa i Antoniny z d. Mrozek. Po ukończeniu szkoły podstawowej  1 1896 roku pracował przez sześc lat w kopalni. W 1906 roku wyjechał do Rzymu i został przyjęty do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela . Nowicjat rozpoczął 16 stycznia 1908 i przyjął  imię zakonne Maksymilian. Dnia 17 stycznia 1909 złożył pierwsza profesję zakonną. Przez pierwsze lata przebywał w Rzymie  gdzie był infirmarzem, później przeniesiony został do Merano i przebywał tam aż do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku został wcielony do wojska . Po wojnie wrócił  do Polski , początkowo przebywał w Trzebini, a następnie został przeniesiony do Lipnika, gdzie pełnił funkcję zakrystiana i prowadził gospodarstwo domowe. Aby lepiej poznać pracę wydawniczą został wysłany do Berlina,  do wydawnictwa salwatoriańskiego aby zaznajomić się z pracą wydawniczą. Po powrocie zajmował się się wydawaniem i rozprowadzaniem kalendarza Salwatora i kalendarzyka Salwatora.

Wersja z 18:42, 17 sty 2013

Sosna Jan, SDS ( 1882-1939) , imię zakonne Maksymilian, brat zakonny

Urodził się 28 maja 1882 w Głogowie k. Raciborza, w rodzinie Józefa i Antoniny z d. Mrozek. Po ukończeniu szkoły podstawowej 1 1896 roku pracował przez sześc lat w kopalni. W 1906 roku wyjechał do Rzymu i został przyjęty do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela . Nowicjat rozpoczął 16 stycznia 1908 i przyjął imię zakonne Maksymilian. Dnia 17 stycznia 1909 złożył pierwsza profesję zakonną. Przez pierwsze lata przebywał w Rzymie gdzie był infirmarzem, później przeniesiony został do Merano i przebywał tam aż do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku został wcielony do wojska . Po wojnie wrócił do Polski , początkowo przebywał w Trzebini, a następnie został przeniesiony do Lipnika, gdzie pełnił funkcję zakrystiana i prowadził gospodarstwo domowe. Aby lepiej poznać pracę wydawniczą został wysłany do Berlina, do wydawnictwa salwatoriańskiego aby zaznajomić się z pracą wydawniczą. Po powrocie zajmował się się wydawaniem i rozprowadzaniem kalendarza Salwatora i kalendarzyka Salwatora.