Skulik Bernard: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Bernard Maria Franciszek Skulik (1867 - 1924), duszpasterz polonijny w Stanach Zjednoczonych==
==Skulik Bernard Maria Franciszek (1867-1924), duszpasterz polonijny w Stanach Zjednoczonych==
[[Plik:Skulik Bernard.JPG|left|150px|thumb]]
Urodził się 20 sierpnia 1867 w Szopienicach, w rodzinie górnika Franciszka i Doroty z d. Białas. W latach 1873-1881 uczęszczał do szkoły elementarnej w Roździeniu i Szopienicach. Następnie prywatnie pobierał lekcje gramatyki łacińskiej i innych przedmiotów u proboszcza w parafii Mysłowice [[Kleemann Edward|ks. Edwarda Kleemanna]] i ks. Snopka w Zagórzu. Równocześnie uczył się tokarstwa i mechaniki w publicznej szkole gospodarczej w Sielcach. Przez rok pobierał nauki w szkołach Krakowa i Lwowa, by udać się następnie do Rzymu. Mieszkał w Kolegium św. Józefa, a kolejne trzy lata w Kolegium Gregoriańskim dell’ Anima  jako prefekt. Równocześnie przez dwa lata uczęszczał do Papieskiego Seminarium St. Apolinare, gdzie kształcił się w zakresie filozofii, retoryki, literatury włoskiej i łacińskiej oraz teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim. Przygotowanie do kapłaństwa otrzymał w Seminarium Duchownym w Rietti  (prowincja Perugia), tam też otrzymał święcenia kapłańskie 19 grudnia 1891. Po święceniach kapłańskich kontynuował studia filozofii i teologii na Uniwersytecie Minerva i St. Apolinare. W marcu 1893 roku przed komisją złożył ustny i pisemny egzamin doktorski z dziedziny teologii.


Urodził się 20 sierpnia 1867 w Szopienicach, w rodzinie górnika Franciszka i Doroty z domu Białas. W latach 1873- 1881 uczęszczał do szkoły elementarnej w Roździeniu i Szopienicach. Następnie prywatnie pobierał lekcje gramatyki łacińskiej i innych przedmiotów u proboszcza w parafii Mysłowice ks. Edwarda Kleemanna i ks. Snopka w Zagórzu. Równocześnie uczył się tokarstwa i mechaniki w publicznej szkole gospodarczej w Sielcach. Przez rok pobierał nauki w szkołach Krakowa i Lwowa, by udać się następnie do Rzymu. Mieszkał w Kolegium św. Józefa i kolejne trzy lata w Kolegium Gregoriańskim dell’ Anima jako prefekt. Równocześnie przez dwa lata uczęszczał do Papieskiego Seminarium St. Apolinare, gdzie kształcił się w zakresie filozofii, retoryki, literatury włoskiej i łacińskiej oraz teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim. Przygotowanie do kapłaństwa otrzymał w seminarium duchownym w Rietti (prowincja Perugia), tam też otrzymał święcenia kapłańskie 19 grudnia 1891. Po święceniach kapłańskich kontynuowal studia filozofii i teologii na Uniwersytecie Minerva i St. Apolinare. W marcu 1893 przed komisją złożył ustny i pisemny egzamin doktorski z dziedziny teologii.  
W czerwcu 1893 roku wyjechał do Ameryki Północnej i objął probostwo w Passaic w stanie New Jersey. W parafii zamieszkałej głównie przez Słowaków, Węgrów i Czechów oraz Niemców i Włochów zbudował kościół oraz szkołę. Następnie przeniósł się w 1894 roku do Shamokin, a potem do St. Carmel (diecezja Harisburg, stan Pensylwania). Tam zbudował kościoły dla katolików słowackich. W 1894 roku został osobistym sekretarzem do spraw słowiańskich delegata apostolskiego w Waszyngtonie kard. Francesco Satolli.  W tym czasie założył własną drukarnię i rozpoczął wydawanie czterech czasopism; ''Przyjaciel'', ''Polska i Litwa'' (po polsku), ''Saturday Weekly'' (po angielsku) i ''La Civilta Cattolica'' (po włosku). Wszystkie czasopisma wkrótce upadły, a ks. Skulik stracił na nich dużo osobistych pieniędzy. Opuścił Shamokin i zamieszkał przy parafii św. Wojciecha u ks. Radziejewskiego. Zrażony do Słowaków opuścił South Chicago i objął polsko - niemiecką parafię w Brighton i Germanville w stanie Iowa, a następnie Milwaukee przez trzy lata (1896-1899) pracował jako wikariusz przy parafii św. Jozafata i redagował tygodnik ''Katolik''.


W czerwcu 1893 wyjechał do Ameryki i objął probostwo w Passaic w stanie New Jersey. W parafi zamieszkałej głównie ze Słowaków, Węgrów i Czechów oraz Niemców i Włochów zbudował kościół oraz szkołę. Nastepnie przeniósl się [w 1894] do do Shamokin, a potem do St. Carmel (diecezja Harisburg, stan Pensylwania). Tam zbudował kościoły dla katolików słowackich. W 1894 roku został osobistym sekretarzem do spraw słowiańskich  delegata apostolskiego w Waszyngtonie kard. Francesco Satolli.  W tym czasie założył własną drukarnię i rozpoczął wydawanie czterech czasopism; „Przyjaciel”, „Polska i Litwa” ( po polsku), Saturday Weekly” ( po angielsku) i „La Civilta Cattolica” ( po włosku). Wszystkie czasopisma wkrótce upadły, a S. stracił na nich dużo osobistych pieniędzy. Opuścił Shamokin i zamieszkał przy parafii  św. Wojciecha u ks. Radziejewskiego.  Zrażony do Słowaków opuścił South Chicago objął parafię polsko - niemiecką w Brighton i Germanville w stanie Iowa a następnie w  Milwaukee przez trzy lata [1896]-1899 pracował jako wikariusz przy parafii św. Jozafata i redagował tygodnik „Katolik”. 
Na prośbę bpa Jana L. Spaldinga, 5 marca 1899, objął polską parafię rzymskokatolicką św. Jacka w La Salle (diec. Peoria). Prezesował istniejącym stowarzyszeniom i zakładał nowe kościelne stowarzyszenia. W 1910 roku opuścił parafię w La Salle i przez jakiś czas pracował w Alabamie, Westville i Hooppole. W czasie I wojny przez jakiś czas przebywał we Włoszech. Potem na kilka lat wyjechał do Polski. W 1923 roku objął parafię w Clerodont. Zmarł 1 maja 1924 w Manchesterze. Został pochowany na cmentarzu St. Mary Cementary w Manchesterze.
 
Na prośbę bpa Jana L. Spaldinga 5 marca 1899 objął polską parafię rzymsko - katolicką  pw. św. Jacka w La Salle ( diec. Peoria). Prezesował istniejącym stowarzyszeniom i zakładał nowe kościelne stowarzyszenia. W 1910 roku opuścił parafie w La Salle i przez jakiś czas pracował w Alabamie, Westville i Hooppole. W czasie I wojny przez jakiś czas przebywał we Włoszech. Potem na kilka lat wyjechał do Polski. W 1923 roku objął parafię w Clerodont. Zmarł 1 maja 1924 w Manchesterze. Został pochowany na cmentarzu St. Mary Cementary w Manchesterze.
 
Zdaniem Ogrodzieńskiego lista jego publikacji w kilku językach - polskim, słowackim, angielskim włoskim, niemieckim i łacińskim wynosi ok. 50. Pisywał na tematy religijne, społeczne, zwalczał alkoholizm, propagował czytelnictwo, oświatę. Zaangażował się w walce z masonerią, której poświecił osobne publikacje. W dowód uznania za dokonania na polu literackim 21 listopada 1892. został zamianowany honorowym kapelanem Bazyliki Loretańskiej. Ponadto był członkiem trzech papieskich Akademii: „Arcadia”, „Tiberina” i „Immacolata conzesione”.  


Zdaniem Ogrodzieńskiego lista jego publikacji w kilku językach - polskim, słowackim, angielskim włoskim, niemieckim i łacińskim wynosi ok. 50. Pisywał na tematy religijne, społeczne, zwalczał alkoholizm, propagował czytelnictwo i oświatę. Zaangażował się w walkę z masonerią, której poświęcił osobne publikacje. W dowód uznania za dokonania na polu literackim 21 listopada 1892 został zamianowany honorowym kapelanem Bazyliki Loretańskiej. Ponadto był członkiem trzech papieskich Akademii: „Arcadia”, „Tiberina” i „Immacolata conzesione”.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Myszor, Skulik Bernard, Polski Słownik Biograficzny, T. 38/4. z. 159, s. 498-499 ; H. E. Wyczawski, Skulik Bernard (biogram), Słownik Polskich Teologów Katolickich t. 4, Warszawa 1983, s. 102-103; E. Szramek, Ks. dr Bernrad Skulik z Szopienic zapomniany krzewiciel oświaty katolickiej (1867-1924) Gość Niedzielny R. 1933 nr 37 (bibliografia). http://www.poles.org/db/s_names/Skulik_BM/Skulik_BM.html, tam fotografia; http://www.estreicher.uj.edu.pl/xixwieku/indeks/31486.html (bibliografia).
J. Myszor, Skulik Bernard, PSB, t. 38/4, z. 159, s. 498-499 ; H. E. Wyczawski, Skulik Bernard (biogram), SPTK, t. 4, Warszawa 1983, s. 102-103; E. Szramek, Ks. dr Bernrad Skulik z Szopienic zapomniany krzewiciel oświaty katolickiej (1867-1924),GN 1933, nr 37; W. Kruszka, Historia polska w Ameryce, Milwaukee 1907, t. 11, s. 53; tenże, Historia polska w Ameryce, Milwaukee 1908, t. 13, s. 35; J. Wycisło, Skulik Bernard, w: Słownik biograficzny..., s. 385-386;  [http://www.poles.org/db/s_names/Skulik_BM/Skulik_BM.html], tam fotografia; [http://www.estreicher.uj.edu.pl/xixwieku/indeks/31486.html].


{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Biografie - S]]

Aktualna wersja na dzień 00:08, 17 paź 2016

Skulik Bernard Maria Franciszek (1867-1924), duszpasterz polonijny w Stanach Zjednoczonych

Skulik Bernard.JPG

Urodził się 20 sierpnia 1867 w Szopienicach, w rodzinie górnika Franciszka i Doroty z d. Białas. W latach 1873-1881 uczęszczał do szkoły elementarnej w Roździeniu i Szopienicach. Następnie prywatnie pobierał lekcje gramatyki łacińskiej i innych przedmiotów u proboszcza w parafii Mysłowice ks. Edwarda Kleemanna i ks. Snopka w Zagórzu. Równocześnie uczył się tokarstwa i mechaniki w publicznej szkole gospodarczej w Sielcach. Przez rok pobierał nauki w szkołach Krakowa i Lwowa, by udać się następnie do Rzymu. Mieszkał w Kolegium św. Józefa, a kolejne trzy lata w Kolegium Gregoriańskim dell’ Anima jako prefekt. Równocześnie przez dwa lata uczęszczał do Papieskiego Seminarium St. Apolinare, gdzie kształcił się w zakresie filozofii, retoryki, literatury włoskiej i łacińskiej oraz teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim. Przygotowanie do kapłaństwa otrzymał w Seminarium Duchownym w Rietti (prowincja Perugia), tam też otrzymał święcenia kapłańskie 19 grudnia 1891. Po święceniach kapłańskich kontynuował studia filozofii i teologii na Uniwersytecie Minerva i St. Apolinare. W marcu 1893 roku przed komisją złożył ustny i pisemny egzamin doktorski z dziedziny teologii.

W czerwcu 1893 roku wyjechał do Ameryki Północnej i objął probostwo w Passaic w stanie New Jersey. W parafii zamieszkałej głównie przez Słowaków, Węgrów i Czechów oraz Niemców i Włochów zbudował kościół oraz szkołę. Następnie przeniósł się w 1894 roku do Shamokin, a potem do St. Carmel (diecezja Harisburg, stan Pensylwania). Tam zbudował kościoły dla katolików słowackich. W 1894 roku został osobistym sekretarzem do spraw słowiańskich delegata apostolskiego w Waszyngtonie kard. Francesco Satolli. W tym czasie założył własną drukarnię i rozpoczął wydawanie czterech czasopism; Przyjaciel, Polska i Litwa (po polsku), Saturday Weekly (po angielsku) i La Civilta Cattolica (po włosku). Wszystkie czasopisma wkrótce upadły, a ks. Skulik stracił na nich dużo osobistych pieniędzy. Opuścił Shamokin i zamieszkał przy parafii św. Wojciecha u ks. Radziejewskiego. Zrażony do Słowaków opuścił South Chicago i objął polsko - niemiecką parafię w Brighton i Germanville w stanie Iowa, a następnie w Milwaukee przez trzy lata (1896-1899) pracował jako wikariusz przy parafii św. Jozafata i redagował tygodnik Katolik.

Na prośbę bpa Jana L. Spaldinga, 5 marca 1899, objął polską parafię rzymskokatolicką św. Jacka w La Salle (diec. Peoria). Prezesował istniejącym stowarzyszeniom i zakładał nowe kościelne stowarzyszenia. W 1910 roku opuścił parafię w La Salle i przez jakiś czas pracował w Alabamie, Westville i Hooppole. W czasie I wojny przez jakiś czas przebywał we Włoszech. Potem na kilka lat wyjechał do Polski. W 1923 roku objął parafię w Clerodont. Zmarł 1 maja 1924 w Manchesterze. Został pochowany na cmentarzu St. Mary Cementary w Manchesterze.

Zdaniem Ogrodzieńskiego lista jego publikacji w kilku językach - polskim, słowackim, angielskim włoskim, niemieckim i łacińskim wynosi ok. 50. Pisywał na tematy religijne, społeczne, zwalczał alkoholizm, propagował czytelnictwo i oświatę. Zaangażował się w walkę z masonerią, której poświęcił osobne publikacje. W dowód uznania za dokonania na polu literackim 21 listopada 1892 został zamianowany honorowym kapelanem Bazyliki Loretańskiej. Ponadto był członkiem trzech papieskich Akademii: „Arcadia”, „Tiberina” i „Immacolata conzesione”.

Bibliografia

J. Myszor, Skulik Bernard, PSB, t. 38/4, z. 159, s. 498-499 ; H. E. Wyczawski, Skulik Bernard (biogram), SPTK, t. 4, Warszawa 1983, s. 102-103; E. Szramek, Ks. dr Bernrad Skulik z Szopienic zapomniany krzewiciel oświaty katolickiej (1867-1924),GN 1933, nr 37; W. Kruszka, Historia polska w Ameryce, Milwaukee 1907, t. 11, s. 53; tenże, Historia polska w Ameryce, Milwaukee 1908, t. 13, s. 35; J. Wycisło, Skulik Bernard, w: Słownik biograficzny..., s. 385-386; [1], tam fotografia; [2].