Skrzek Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 3: Linia 3:
Urodził się  2 lipca 1948 w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Po dyplomie w klasie fortepianu w szkole im. Mieczysława Karłowicza, przez jakiś czas studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1970 roku związał się z zespołem Breakout. Po rocznej współpracy powrócił na Śląsk i założył własny zespół – SBB. W pierwszych dziewięciu latach działalności zespół nagrał kilkanaście płyt w wielu krajach. Tworzy muzykę elektroniczną i muzykę filmową.  
Urodził się  2 lipca 1948 w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Po dyplomie w klasie fortepianu w szkole im. Mieczysława Karłowicza, przez jakiś czas studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1970 roku związał się z zespołem Breakout. Po rocznej współpracy powrócił na Śląsk i założył własny zespół – SBB. W pierwszych dziewięciu latach działalności zespół nagrał kilkanaście płyt w wielu krajach. Tworzy muzykę elektroniczną i muzykę filmową.  


Koncerty o charakterze religijnym zainicjował w 1978 roku podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w [[ Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach| kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach]] , kiedy to zagrał na organach i zaśpiewał "Zbliż się do mego serca" do słów Romana Brandstaettera. Szczególnie aktywnie udzielał się w kościołach w czasie „rewolucji Solidarności”. W 1983 roku skomponował "Kantatę Maryjną" do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. [[Jan Paweł II|Jana Pawła II]], i wykonał ją na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrał na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich w czasie pielgrzymki mężczyzn do Piekar.  
Koncerty o charakterze religijnym zainicjował w 1978 roku podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w [[ Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach| kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach]] , kiedy to zagrał na organach i zaśpiewał '' Zbliż się do mego serca '' do słów Romana Brandstaettera. Szczególnie aktywnie udzielał się w kościołach w czasie '' rewolucji Solidarności''. W 1983 roku skomponował '' Kantatę Maryjną '' do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. [[Jan Paweł II|Jana Pawła II]], i wykonał ją na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrał na [[Kalwaria Piekarska|wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich]] w czasie [[Pielgrzymka stanowa do Piekar|pielgrzymki mężczyzn do Piekar]].  


Ważnym dla niego  momentem w życiu muzycznym było spotkanie z [[Puchała Stanisław|ks. Stanisławem Puchałą]]. Nagrał z nim Pieśni o. Duvala. Skomponował wiele utworów inspirowanych tematyką religijną. Przez cały pontyfikat towarzyszył pap.  Janowi Pawłowi II. Z Ojcem Świętym  spotkał się osobiście w Watykanie na audiencji, po koncercie poezji Karola Wojtyły w 2003 roku. Do najważniejszych utworów inspirowanych tematyką religijną zalicza:  "U stóp Krzyża", "Viator - znak pokoju", "Koncert świętokrzyski", "Kantata Maryjna" i "Czas". Gra bardzo często w kościele parafialnym w Michałkowicach.
Ważnym dla niego  momentem w życiu muzycznym było spotkanie z [[Puchała Stanisław|ks. Stanisławem Puchałą]]. Nagrał z nim Pieśni o. Duvala. Skomponował wiele utworów inspirowanych tematyką religijną. Przez cały pontyfikat towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II. Z Ojcem Świętym  spotkał się osobiście w Watykanie na audiencji, po koncercie poezji Karola Wojtyły w 2003 roku. Do najważniejszych utworów inspirowanych tematyką religijną zalicza:  '' U stóp Krzyża'', '' Viator - znak pokoju'', '' Koncert świętokrzyski'', '' Kantata Maryjna '' i '' Czas''. Gra bardzo często w [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|kościele parafialnym w Michałkowicach]].


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 05:43, 19 lip 2018

Skrzek Józef (1948-), kompozytor

SkrzekJozef.jpg

Urodził się 2 lipca 1948 w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Po dyplomie w klasie fortepianu w szkole im. Mieczysława Karłowicza, przez jakiś czas studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1970 roku związał się z zespołem Breakout. Po rocznej współpracy powrócił na Śląsk i założył własny zespół – SBB. W pierwszych dziewięciu latach działalności zespół nagrał kilkanaście płyt w wielu krajach. Tworzy muzykę elektroniczną i muzykę filmową.

Koncerty o charakterze religijnym zainicjował w 1978 roku podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach , kiedy to zagrał na organach i zaśpiewał Zbliż się do mego serca do słów Romana Brandstaettera. Szczególnie aktywnie udzielał się w kościołach w czasie rewolucji Solidarności. W 1983 roku skomponował Kantatę Maryjną do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. Jana Pawła II, i wykonał ją na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrał na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich w czasie pielgrzymki mężczyzn do Piekar.

Ważnym dla niego momentem w życiu muzycznym było spotkanie z ks. Stanisławem Puchałą. Nagrał z nim Pieśni o. Duvala. Skomponował wiele utworów inspirowanych tematyką religijną. Przez cały pontyfikat towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II. Z Ojcem Świętym spotkał się osobiście w Watykanie na audiencji, po koncercie poezji Karola Wojtyły w 2003 roku. Do najważniejszych utworów inspirowanych tematyką religijną zalicza: U stóp Krzyża, Viator - znak pokoju, Koncert świętokrzyski, Kantata Maryjna i Czas. Gra bardzo często w kościele parafialnym w Michałkowicach.

Bibliografia

Gram wolność, rozmowa z Józefem Skrzekiem, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 2008", Katowice 2007, s. 116-127.