Skrzek Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Linia 11: Linia 11:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - S|Skrzek]]
[[Kategoria:Biografie - S|Skrzek]]
[[Kategoria:Kompozytorzy]]

Wersja z 07:07, 23 gru 2012

Skrzek Józef (1948-), kompozytor

SkrzekJozef.jpg

Urodził się 2 lipca 1948 w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Po dyplomie w klasie fortepianu w szkole im. Mieczysława Karłowicza, przez jakiś czas studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1970 roku związał się z zespołem Breakout. Po rocznej współpracy powrócił na Śląsk i założył własny zespół – SBB. W pierwszych dziewięciu latach działalności zespół nagrał kilkanaście płyt w wielu krajach. Tworzy muzykę elektroniczną i muzykę filmową.

Koncerty o charakterze religijnym zainicjował w 1978 roku podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach , kiedy to zagrał na organach i zaśpiewał "Zbliż się do mego serca" do słów Romana Brandstaettera. Szczególnie aktywnie udzielał się w kościołach w czasie „rewolucji Solidarności”. W 1983 roku skomponował "Kantatę Maryjną" do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. Jana Pawła II, i wykonał ją na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrał na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich w czasie pielgrzymki mężczyzn do Piekar.

Ważnym dla niego momentem w życiu muzycznym było spotkanie z ks. Stanisławem Puchałą. Nagrał z nim Pieśni o. Duvala. Skomponował wiele utworów inspirowanych tematyką religijną. Przez cały pontyfikat towarzyszył pap. Janowi Pawłowi II. Z Ojcem Świętym spotkał się osobiście w Watykanie na audiencji, po koncercie poezji Karola Wojtyły w 2003 roku. Do najważniejszych utworów inspirowanych tematyką religijną zalicza: "U stóp Krzyża", "Viator - znak pokoju", "Koncert świętokrzyski", "Kantata Maryjna" i "Czas". Gra bardzo często w kościele parafialnym w Michałkowicach.

Bibliografia

Gram wolność, rozmowa z Józefem Skrzekiem, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 2008", Katowice 2007, s. 116-127.