Schubert Ferdynand: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 4: Linia 4:
Jego pierwszą i jedyną placówką wikariuszowską była parafia św. Jana Chrzciciela we Frydku, gdzie pracował u boku ówczesnego komisarza, a późniejszego wikariusza generalnego dla Śląska Cieszyńskiego ks. infułata Karola Findyńskiego. 14 listopada 1895 został mianowany proboszczem w [[Parafia św. Małgorzaty w Dębowcu|parafii św. Małgorzaty w Dębowcu]] (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]). Swoją posługą w Dębowcu przyczynił się do uporządkowania spraw majątkowych i do renowacji wnętrza parafialnego kościoła.  
Jego pierwszą i jedyną placówką wikariuszowską była parafia św. Jana Chrzciciela we Frydku, gdzie pracował u boku ówczesnego komisarza, a późniejszego wikariusza generalnego dla Śląska Cieszyńskiego ks. infułata Karola Findyńskiego. 14 listopada 1895 został mianowany proboszczem w [[Parafia św. Małgorzaty w Dębowcu|parafii św. Małgorzaty w Dębowcu]] (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]). Swoją posługą w Dębowcu przyczynił się do uporządkowania spraw majątkowych i do renowacji wnętrza parafialnego kościoła.  


14 kwietnia 1903 objął jako proboszcz [[Parafia św. Anny w Pruchnej|parafię św. Anny w Pruchnej]] (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Wybudował tam nowe probostwo i przeprowadził remont miejscowego kościoła. Po utworzeniu diecezji katowickiej był zelatorem katolickiego stowarzyszenia '' Pia unio a transitu St. Joseph''. W uznaniu zasług w 1926 roku [[Hlond August|bp A. Hlond]] mianował go dziekanem honorowym. W Pruchnej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: [[Żywy Różaniec|Bractwem Żywego Różańca]], [[Apostolstwo Modlitwy|Apostolstwem Modlitwy]], [[Trzeci Zakon Karmelitański|Bractwem Szkaplerza]], Stowarzyszeniem Młodzieży Polskiej Męskiej i [[Apostolstwo Dobrej Śmierci|Bractwem Dobrej Śmierci]]. Na przełomie 1927 i 1928 roku pełnił obowiązki administratora excurrendo w [[Parafia św. Marcina Biskupa w Ochabach|parafii św. Marcina w Ochabach]] (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Zmarł 1 stycznia 1935 w Pruchnej i tam został pochowany. Uroczystościom pogrzebowym w Pruchnej przewodniczył [[Kasperlik Wilhelm|ks. inf. Wilhelm Kasperlik]].
14 kwietnia 1903 objął jako proboszcz [[Parafia św. Anny w Pruchnej|parafię św. Anny w Pruchnej]] (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Wybudował tam nowe probostwo i przeprowadził remont miejscowego kościoła. Po utworzeniu [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]] był zelatorem katolickiego stowarzyszenia '' Pia unio a transitu St. Joseph''. W uznaniu zasług w 1926 roku [[Hlond August|bp A. Hlond]] mianował go dziekanem honorowym. W Pruchnej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: [[Żywy Różaniec|Bractwem Żywego Różańca]], [[Apostolstwo Modlitwy|Apostolstwem Modlitwy]], [[Trzeci Zakon Karmelitański|Bractwem Szkaplerza]], Stowarzyszeniem Młodzieży Polskiej Męskiej i [[Apostolstwo Dobrej Śmierci|Bractwem Dobrej Śmierci]]. Na przełomie 1927 i 1928 roku pełnił obowiązki administratora excurrendo w [[Parafia św. Marcina Biskupa w Ochabach|parafii św. Marcina w Ochabach]] (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Zmarł 1 stycznia 1935 w Pruchnej i tam został pochowany. Uroczystościom pogrzebowym w Pruchnej przewodniczył [[Kasperlik Wilhelm|ks. inf. Wilhelm Kasperlik]].


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 21:50, 15 wrz 2019

Schubert Ferdynand (1865-1935), proboszcz w Pruchnej

Urodził się 19 stycznia 1865 w Lipniku na Morawach. Szkołę elementarną i gimnazjum ukończył w rodzinnym mieście. W 1884 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Cesarsko-Królewskim Fakultecie Teologicznym w Ołomuńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1888 w Ołomuńcu z rąk kard. Fryderyka Furstenberga. W odpowiedzi na prośbę bpa wrocławskiego i za zgodą swojego ordynariusza kard. Furstenberga zaraz po święceniach zgłosił się do pracy duszpasterskiej na Śląsku Cieszyńskim.

Jego pierwszą i jedyną placówką wikariuszowską była parafia św. Jana Chrzciciela we Frydku, gdzie pracował u boku ówczesnego komisarza, a późniejszego wikariusza generalnego dla Śląska Cieszyńskiego ks. infułata Karola Findyńskiego. 14 listopada 1895 został mianowany proboszczem w parafii św. Małgorzaty w Dębowcu (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Swoją posługą w Dębowcu przyczynił się do uporządkowania spraw majątkowych i do renowacji wnętrza parafialnego kościoła.

14 kwietnia 1903 objął jako proboszcz parafię św. Anny w Pruchnej (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Wybudował tam nowe probostwo i przeprowadził remont miejscowego kościoła. Po utworzeniu diecezji katowickiej był zelatorem katolickiego stowarzyszenia Pia unio a transitu St. Joseph. W uznaniu zasług w 1926 roku bp A. Hlond mianował go dziekanem honorowym. W Pruchnej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: Bractwem Żywego Różańca, Apostolstwem Modlitwy, Bractwem Szkaplerza, Stowarzyszeniem Młodzieży Polskiej Męskiej i Bractwem Dobrej Śmierci. Na przełomie 1927 i 1928 roku pełnił obowiązki administratora excurrendo w parafii św. Marcina w Ochabach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Zmarł 1 stycznia 1935 w Pruchnej i tam został pochowany. Uroczystościom pogrzebowym w Pruchnej przewodniczył ks. inf. Wilhelm Kasperlik.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Ferdynanda Schuberta; Schematismus 1901-1907; WD 1926, nr 9, s. 64; 1927, nr 7-8, s. 50; Nekrolog, WD 1935, nr 1, s. 19; Myszor, Historia diecezji, s. 116.