Sanktuarium maryjne w Zakopanem-Krzeptówkach

Z e-ncyklopedia

Około 3 km od centrum Zakopanego w kierunku Doliny Kościeliskiej znajdują się Krzeptówki. Tutaj, w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej.

Kaplica Niepokalanego Serca Maryi powstała w 1951 roku, a jej poświęcenia dokonał abp Eugeniusz Baziak (11 X 1959). Kult figurki MB na Krzeptówkach rozpoczął się 6 września 1961. Wtedy to Prymas Polski, kard. S. Wyszyński ofiarował ją dla kaplicy oo. pallotynów w Zakopanem. 15 października 1961 ówczesny bp krakowski Karol Wojtyła dokonał poświęcenia figury oraz kaplicy w tzw. Parku Fatimskim. Od tej daty misjonarze pallotyni przez 27 lat ewangelizowali okoliczne diecezje wraz ze statuą MB, by głosić tzw. rekolekcje różańca świętego połączone z nawiedzeniem figurki MB Fatimskiej. 21 października 1987, Jan Paweł II na Placu św. Piotra w Rzymie ukoronował statuę MB Fatimskiej.

Po zamachu na życie papieża Jana Pawła II (13 V 1981), w sanktuarium na Krzeptówkach podjęto decyzję o budowie kościoła MB Fatimskiej. Miało to stanowić wotum dziękczynne za jego ocalenie . Autorem projektu gmachu jest architekt Stanisław Tylka z Zakopanego, zaś wnętrze kościoła zbudowano pod kierownictwem ks. Mirosława Drozdka, przy szerokiej współpracy specjalistów. Wykonawcami całej architektury są górale. 3 maja 1990 kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny przywieziony z grobu św. Piotra i z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Siedem lat później (7 VI 1997), sanktuarium zostało konsekrowane przez Jana Pawła II, podczas jego VI pielgrzymki do Ojczyzny. Opiekunami sanktuarium są od 1983 roku księża pallotyni. Pierwszym kustoszem był ks. Mirosław Drozdek; obecnie, od 2007 roku jest nim ks. dr Marian Mucha.

Corocznie przybywa tu przeszło 300 tys. pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy. Pielgrzymi w szczególności modlili się o rychłą beatyfikację, a później kanonizację Jana Pawła II oraz w intencjach Benedykta XVI.

Od sanktuarium na Krzeptówkach wzięły początek inne ośrodki kultu fatimskiego w pallotyńskich placówkach, m.in. w Szczecinie, Kielcach, Radomiu, Poznaniu, Warszawie, Wadowicach, Gdańsku, Ząbkowicach Śląskich i Lublinie.

6 czerwca 2017 w sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach biskupi polscy dokonali odnowienia Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystej koncelebrze przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Kazanie wygłosił bp Virgilio do Nascimento Antunes, biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor sanktuarium w Fatimie.

Wiele grup parafialnych z archidiecezji katowickiej nawiedza to sanktuarium, wpisując go jako stałe miejsce na trasie pielgrzymowania do trzech podhalańskich sanktuariów maryjnych: Ludźmierz, Krzeptówki, Olcza.

Na podstawie kan. 1232 Kodeksu Prawa Kanonicznego uchwałą z dnia 14 marca 2018 podjętą podczas 378. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zatwierdzono Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem Sanktuarium Narodowym. Uroczyste i liturgiczne ogłoszenie Krzeptówek Sanktuarium Narodowym odbyło się 13 maja 2018 podczas celebracji fatimskich.

Bibliografia

Z dawna Polski Tyś Królową. Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1990, red. Siostry Niepokalanki, Szymanów 1990; s. 483-485; [1]; [2], [dostęp 6.06.2017]; [3], [dostęp 28.03.2018].