Sanktuarium maryjne w Trokach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 21:07, 21 sty 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Miejscowość Troki położona jest na Pojezierzu Wileńskim niedaleko Wilna. W kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się obraz Trockiej Matki Bożej Pocieszenia.

Pochodzący z przełomu XIII i XIV w. cudowny obraz przedstawia Matkę Bożą, która prawą ręką podtrzymuje siedzące na Jej kolanach Dzieciątko, a w lewej trzyma gałązkę z trzema kwiatami. Pierwotnie przedstawiał Matkę Bożą w całej postaci, jednak ok. roku 1600 dolną część obrazu odcięto. Obraz najprawdopodobniej był darem bizantyjskiego cesarza Emanuela II dla księcia litewskiego Witolda Aleksandra, stryjecznego brata Władysława Jagiełły.

W 1409 roku Książę Witold wybudował w Trokach kościół ku czci Najświętszej Bogarodzicy i umieścił w nim podarowany obraz. Książę podarował również złote korony, które przechowywano w skarbcu kościoła. Miejsce to odwiedzały inne znakomite postacie, m.in. w 1611 roku przybyła tu żona króla Zygmunta III Wazy, Konstancja, w towarzystwie ks. Piotra Skargi, by polecić Maryi pomyślność wyprawy męża na Smoleńsk. Przed obrazem modlili się również: Stefan Czarniecki, król Jan Kazimierz, Jan III Sobieski.

Po reformacji biskupi wileńscy organizowali piesze pielgrzymki do Matki Bożej Trockiej w intencji wytrwania w wierze. Również w czasach wojen szwedzkich obraz obnoszono w uroczystych procesjach, aby dodać odwagi i otuchy wiernym. Matka Boża stała się nieodłączną towarzyszką narodu. W podzięce za Jej pomoc 4 września 1718, rok po koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej, na mocy aktu papieża Klemensa XI bp wileński Konstanty Brzostowski dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Trockiej. Uroczystość trwała całą oktawę. Do Trok rokrocznie przychodzą piesze pielgrzymki z Wilna, Kowna i innych miast Litwy. Wileńscy jezuici każdego roku organizowali pielgrzymki młodzieży szkolnej. Matkę Bożą Trocką przyjęto za patronkę Litwy, co świadczy nie tylko o wielkim znaczeniu tego obrazu, ale także o głębokiej tradycji przedstawiania Litwy jako ziemi Maryi – kraju, który otoczony jest opieką i wstawiennictwem Matki Bożej.

Bibliografia

Z dawna Polski Tyś Królową. Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1990, wyd. Siostry Niepokalanki, Szymanów 1990, s. 40-42.