Sanktuarium maryjne w Trokach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 20:44, 18 paź 2010 autorstwa Ilona (dyskusja | edycje) (korekta)

Miejscowość Troki położona jest na Pojezierzu Wileńskim niedaleko Wilna. W Kościele Nawiedzenia NMP znajduje się obraz Trockiej Matki Bożej Pocieszenia.

Pochodzący z przełomu XIII i XIV w. cudowny obraz przedstawia MB, która prawą ręką podtrzymuje siedzące na Jej kolanach Dzieciątko, a w lewej trzyma gałązkę z trzema kwiatami. Pierwotnie przedstawiał MB w całej postaci, jednak ok. roku 1600 dolną część obrazu odcięto . Najprawdopodobniej był darem bizantyjskiego cesarza Emanuela II dla księcia litewskiego Witolda Aleksandra, stryjecznego brata Władysława Jagiełły.

W 1409 r. Książę Witold wybudował w Trokach kościół ku czci Najświętszej Bogarodzicy i umieścił w nim podarowany obraz. Książę podarował również złote korony, które przechowywano w skarbcu kościoła. Miejsce to odwiedzały inne znakomite postacie, m. in. w 1611 roku przybyła tu żona króla Zygmunta III Wazy, Konstancja, w towarzystwie ks. Piotra Skargi, by polecić Maryi pomyślność wyprawy męża na Smoleńsk. Przed obrazem modlili się również: Stefan Czarniecki, król Jan Kazimierz, Jan III Sobieski.

Po reformacji biskupi wileńscy organizowali piesze pielgrzymki do MB Trockiej w intencji wytrwania w wierze. Również w czasach wojen szwedzkich obraz obnoszono w uroczystych procesjach, aby dodać odwagi i otuchy wiernym. MB stała się nieodłączną towarzyszką narodu. W podzięce za Jej pomoc 4 września 1718, w rok po koronacji MB Częstochowskiej, na mocy aktu papieża Klemensa XI bp wileński Konstanty Brzostowski dokonał koronacji obrazu MB Trockiej. Uroczystość trwała całą oktawę. Do Trok rokrocznie przychodzą piesze pielgrzymki z Wilna, Kowna i innych miast Litwy. Wileńscy jezuici każdego roku organizowali pielgrzymki młodzieży szkolnej. Matkę Bożą Trocką przyjęto za patronkę Litwy, co świadczy nie tylko o wielkim znaczeniu tego obrazu, ale także o głębokiej tradycji przedstawiania Litwy jako ziemi Maryi – kraju, który otoczony jest opieką i wstawiennictwem Matki Bożej.

Bibliografia

Z dawna Polski Tyś Królową. Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1990, wyd. Siostry Niepokalanki, Szymanów 1990, s. 40-42.