Sanktuarium maryjne Jasna Górka

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 21:39, 15 gru 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Jasna Górka

Jasna Gorka1.jpg
Jasna Gorka2.jpg

Kult Matki Boskiej na wzgórzu noszącym nazwę Komorkowego Gronia, górującego nad Ślemieniem sięga XV wieku. Związany jest z pielgrzymowaniem mieszkańców tych okolic do Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplica została tutaj zbudowana w XVII wieku. Ślemień należał wówczas do parafii w Rychwałdzie. W 1623 roku rodzina Komorowskich sprowadziła z Małopolski do kościoła w Rychwałdzie obraz Matki Boskiej, który zasłynął cudami. Ale mieszkańcy Komorkowego Gronia nadal gromadzili się w swojej kaplicy. Dlatego proboszczowie, rychwałdzki i suski, interweniowali i kazali zburzyć obiekt. Spowodowało to żałobę zarówno wśród górali, jak i licznych pielgrzymów, którzy przybywali tutaj ze Słowacji i Moraw. Dwa wieki później Józef Pochopień - mieszkaniec Ślemienia - ufundował figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, którą umieścił w kamiennej grocie. Pod spodem wytrysnęło cudowne źródełko. W latach 1862-1866 roku za sprawą ks. Antoniego Antałkiewicza figura została obudowana kościołem. Miało to upamiętniać 900-lecie chrztu Polski. Pod koniec XIX stulecia ks. Franciszek Krupa zapoczątkował zwyczaj uroczystego wprowadzania pielgrzymek, którym naprzeciw wychodzili duchowni ze Ślemienia z chorągwiami i feretronami. Tradycyjnie, po przybyciu na miejsce każda grupa pątników trzy razy obchodziła kościółek. Powracając zaś w swoje strony pielgrzymi zabierali ze sobą wodę ze źródełka. Od końca XIX stulecia wzgórze zaczęło być znane jako Jasna Górka - mała Jasna Góra.

Kościół nawiązuje do stylu barokowego. Ołtarz główny oparty został na czterech kolumnach oraz figurach św. Kazimierza Królewicza oraz św. Jana z Kęt. Nad nimi figura gołębicy symbolizującej Ducha Św. W ołtarzu głównym została umieszczona XIX-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej namalowana przez Błażeja Luksa. W 1871 roku ufundowała ją Franciszka Witkowska. Obecnie obraz jest zasłaniany. Na jednej z zasłon znalazły się wizerunki św. Anny, św. Joachima i Maryi; na drugiej - objawienia fatimskie. W 1961 i 1968 roku sanktuarium odwiedził Karol Wojtyła, wówczas metropolita krakowski. 5 września 2016 kard. Stanisław Dziwisz ukoronował obraz Matki Boskiej na Jasnej Górce. Sanktuarium na Jasnej Górce należy do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu. Rozciąga się tutaj piękny widok na Beskid Mały z malowniczą doliną rzeki Łękawki.

Bibliografia

T. Augustynek, Zarys dziejów parafii i kościołów w 150-lecie konsekracji kościoła parafialnego w Ślemieniu 1860-2010, Kraków [b.r.w.]; www.parafiaslemien.pl; www.krakow.gosc.pl.