Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Lubecku: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:Lubecko obraz.jpg|right|thumb]]
 
[[Plik:Lubecko obraz.jpg|right|thumb]]
14 sierpnia 1994 [[Wieczorek Jan|bp Jan Wieczorek]] ustanowił kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku sanktuarium diecezjalnym. Popularność tego miejsca, jako lokalnego sanktuarium maryjnego sięga XVIII wieku. W 1716 roku w parafii odnaleziono miniaturę obrazu [[Jasna Góra|Matki Bożej Częstochowskiej]] namalowaną na srebrnej blasze o wymiarach 12,5 x 7,5 cm. Na rewersie znajduje się wizerunek Pana Jezusa w koronie cierniowej (Ecce Homo). Jasnogórscy paulini zażądali zwrotu obrazu, ale parafianie wraz z proboszczem nie wyrazili na to zgody. Spisano jedynie protokół z datą 12 marca 1720 opisujący okoliczności znalezienia obrazu. Następnie obraz został zabrany do kurii wrocławskiej, ale na mocy decyzji papieskiej powrócił do parafii w 1738 roku.  
+
14 sierpnia 1994 [[Wieczorek Jan|bp Jan Wieczorek]] ustanowił kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku sanktuarium diecezjalnym. Popularność tego miejsca, jako lokalnego sanktuarium maryjnego sięga XVIII wieku. W 1716 roku w parafii odnaleziono miniaturę obrazu [[Jasna Góra|Matki Bożej Częstochowskiej]] namalowaną na srebrnej blasze o wymiarach 12,5 x 7,5 cm. Na rewersie znajduje się wizerunek Pana Jezusa w koronie cierniowej (Ecce Homo). Jasnogórscy paulini zażądali zwrotu obrazu, ale parafianie wraz z proboszczem nie wyrazili na to zgody. Spisano jedynie protokół z datą 12 marca 1720 opisujący okoliczności znalezienia obrazu. Następnie obraz został zabrany do kurii wrocławskiej, ale na mocy decyzji papieskiej powrócił do parafii w 1738 roku.  
  
Obok indywidualnych pątników oraz wiernych przybywających na uroczystości odpustowe 15 sierpnia, odbywają się tutaj również tradycyjne pielgrzymki parafialne. Raz do roku, 2 lipca wyrusza z [[Parafia św. Mikołaja w Lublińcu|parafii św. Mikołaja w Lublińcu]] ślubowana pielgrzymka, mająca swoje korzenie w II połowie XVIII wieku. Również pieszo, w [[Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny]] idą do sanktuarium parafianie z [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kochcicach|kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kochcicach]].  
+
Obok indywidualnych pątników oraz wiernych przybywających na uroczystości odpustowe 15 sierpnia, odbywają się tutaj również tradycyjne pielgrzymki parafialne. Raz do roku, 2 lipca wyrusza z [[Parafia św. Mikołaja w Lublińcu|parafii św. Mikołaja w Lublińcu]] ślubowana pielgrzymka, mająca swoje korzenie w II połowie XVIII wieku. Również pieszo, w [[Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny]] idą do sanktuarium parafianie z [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kochcicach|kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kochcicach]].  
  
 
*'''patrz''': [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku]]
 
*'''patrz''': [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku]]

Wersja z 10:44, 15 sie 2019

Lubecko obraz.jpg

14 sierpnia 1994 bp Jan Wieczorek ustanowił kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku sanktuarium diecezjalnym. Popularność tego miejsca, jako lokalnego sanktuarium maryjnego sięga XVIII wieku. W 1716 roku w parafii odnaleziono miniaturę obrazu Matki Bożej Częstochowskiej namalowaną na srebrnej blasze o wymiarach 12,5 x 7,5 cm. Na rewersie znajduje się wizerunek Pana Jezusa w koronie cierniowej (Ecce Homo). Jasnogórscy paulini zażądali zwrotu obrazu, ale parafianie wraz z proboszczem nie wyrazili na to zgody. Spisano jedynie protokół z datą 12 marca 1720 opisujący okoliczności znalezienia obrazu. Następnie obraz został zabrany do kurii wrocławskiej, ale na mocy decyzji papieskiej powrócił do parafii w 1738 roku.

Obok indywidualnych pątników oraz wiernych przybywających na uroczystości odpustowe 15 sierpnia, odbywają się tutaj również tradycyjne pielgrzymki parafialne. Raz do roku, 2 lipca wyrusza z parafii św. Mikołaja w Lublińcu ślubowana pielgrzymka, mająca swoje korzenie w II połowie XVIII wieku. Również pieszo, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny idą do sanktuarium parafianie z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kochcicach.

Bibliografia

Materiały własne autora.