Sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku

Z e-ncyklopedia

Sanktuarium maryjne Na Górce w Szczyrku

Szczyrk3.jpg
Szczyrk1.jpg
Szczyrk-MB.jpg

Szczyrk, górskie miasteczko w paśmie Beskidu Śląskiego, w powiecie bielskim, w województwie śląskim. Od 25 marca 1992 należy do diecezji bielsko-żywieckiej, a do tegoż czasu przynależało do archidiecezji krakowskiej.

Historia kultu Matki Bożej

Rozpoczęła się 25 lipca 1894, gdy 12-letnia Julianna Pezda wczesnym rankiem idąc na grzyby ujrzała po raz pierwszy jakąś panią, o czarnych dłoniach i ciemnej twarzy, w brązowych szatach, kiwającą na nią palcami. Dziewczynka z lękiem uciekła do domu, ale w to miejsce wracała. Tradycja udokumentowała, że Maryja ukazywała się od tego dnia na Górce przez kilka miesięcy, a widzenia miały także trzy inne dziewczynki. Maryja objawiając się zachęcała do modlitwy, zwróciła uwagę na szkaplerz, poleciła odmawiać Anioł Pański i śpiewać Godzinki. Maryja obiecała, że w miejscu objawień wytryśnie źródło wody, poleciła wybudowanie tam kaplicy, w przyszłości kościoła. Głównym dokumentem powyższego jest naoczny świadek, autor tzw. Pamiętnika. Prawdziwość objawień potwierdzają pisma urzędników do Konsystorza Biskupiego w Krakowie.

Obraz Matki Bożej

Najświętsza Maryja Panna ukazywała się szczególnie w wizerunku Pani Częstochowskiej. Wizjonerki relacjonowały, że Matka Boża mówiła do nich: Nie bójcie się, ja jestem Pani z Częstochowy. Odmawiajcie Zdrowaś Maryjo. Na Górkę zaczęły przybywać liczne pielgrzymki, przyniesiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który zawieszono na buku w miejscu objawień. Pierwszy obraz przynieśli pątnicy z Ustronia. Julianna często modliła się przed tym obrazem. Pracownice fabrykanta Bryla z Mikuszowic ufundowały obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a 15 sierpnia 1897 przeniesiono go procesjonalnie do Szczyrku na Górkę.

Obecny obraz namalował artysta malarz Stefan Justa z Łodzi w 1960 roku. Jest jego osobiste wotum darowane Matce Bożej. Obraz jest prostokątny o wymiarach 100 x 160 cm, a umieszczono go w głównym ołtarzu 15 sierpnia 1960. Matka Boska jest przedstawiona w całej postaci. Maryja w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej dłoni trzyma berło. Płaszcz jest koloru niebieskiego, okrywa całą postać, suknie Maryi i Dzieciątka są koloru czerwonego, a korony żółtego złota.

W 2005 roku salezjanie rozpoczęli starania o koronację obrazu Matki Bożej koronami papieskimi. W 2007 roku za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie został przekazany dekret koronacyjny. W piśmie podpisanym przez Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów papież Benedykt XVI zezwolił na koronację Obrazu Madonny z Dzieciątkiem w Szczyrku. Korony zostały pobłogosławione przez papieża 9 kwietnia 2008, a 21 września 2008 kard. Stanisław Dziwisz w asyście ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bpa Tadeusza Rakoczego nałożył korony na głowy Dzieciątka i Maryi. 20 września 2009 bp Rakoczy poświęcił berło, będące wotum wdzięczności pielgrzymów.

Sanktuarium

Jesienią 1894 roku społeczność ubogiej wioski Szczyrk własnymi siłami wzniosła na miejscu objawień kaplicę. Przekazy mówią, że w dniu rozpoczęcia prac z suchego zbocza wypłynął strumyk wody. W 1912 roku rozpoczęto budowę większej, murowanej kaplicy. Jej budowę dokończono po wojnie w latach 1920 - 1926. W 1938 roku kaplica z terenem została oddana Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Obecny kościół wybudowano w latach 1948 - 1953 staraniem i poświęceniem salezjanów, miejscowej ludności i pielgrzymów.

3 maja 1994 w setną rocznicę objawień bp Rakoczy wyniósł kościół do godności sanktuarium lokalnego.

Bibliografia

Na podstawie: [1]; obraz: [2]