Sanktuarium Matki Bożej w Marsylii

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 12:23, 9 lis 2019 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (korekta kategorii)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Notre Dame de la Garde, sanktuarium Matki Bożej w Marsylii

Notre Dame de la Garde, sztych z XVIII wieku
Marsylia Garde1.jpg
Marsylia Garde3.jpg

W Prowansji, w granicach Marsylii znajduje się Góra, zamieszkana od 1214 roku. W 1214 roku kapłan w Marsylii, mistrz Piotr, podjął się realizacji budowy na wzgórzu zwanym de la Garde kaplicy poświęconej Matce Bożej. Wówczas to wzgórze należało do opactwa Saint-Victor. Mistrz Piotr uzyskał pozwolenie na podjęcie prac. Cztery lata później kaplica została ukończona, jak dowiadujmy się z treści bulli papieża Honoriusza III z 18 czerwca 1218, gdzie wymienia się posiadłości opactwa i przytacza się Notre-Dame de la Garde. Po śmierci mistrza Piotra w 1256 roku, Notre-Dame de la Garde zostało włączone do opactwa. Przy kaplicy zaczęło rozwijać się bujne życie religijne. Wskazują na nie popularne nabożeństwa, zwłaszcza żeglarzy, szukających opieki Matki Bożej. W następnych wiekach kaplica była stale powiększana z uwagi na narastający ruch pielgrzymkowy.

W 1851 roku biskup Marsylii Eugeniusz de Mazenod rozpoczął budowę bazyliki według planów sporządzonych przez architekta Esperandieu. Nowo powstała bazylika została poświęcona w 1864 roku. Powstała na fundamentach twierdzy zbudowanej w XVI wieku przez króla Franciszka I w 1536 roku, mającej za zadanie odeprzeć oblężenie miasta przez Karola V. Bazylika składa się z dwóch części: dolnej – krypty, wykutej w skale oraz górnej – kościoła wybudowanego w stylu romańsko-bizantyjskim. Nad Marsylią odtąd dominuje bazylika, a na jej szczycie monumentalna statua Matki Bożej z Dzieckiem, która błogosławi port i miasto.

We wnętrzu bazyliki, w nastawie ołtarzowej, stoi statua Matki Bożej wykonana ze srebra przez artystę rzeźbiarza – Chanuela. Ściany i sufit bazyliki zdobią mozaiki. Wszystkie ściany boczne wypełnione są wotami wdzięczności przekazanymi przez wiernych przybywających do sanktuarium z całego świata.

W krypcie bazyliki wita pielgrzymów Madonna z bukietem kwiatów . W latach 1807-1837 ta figura była głównym akcentem sanktuarium Notre Dame de la Garde.

Ze wzgórza roztacza się prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych panoram Francji: z jednej strony morze z wyspami Friuli i Chateau d'If, długa linia brzegowa, a z drugiej strony - stary port Marsylii, otoczony górami.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM