Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(korekta kategorii)
(korekta kategorii)
 
Linia 13: Linia 13:
  
 
[[Kategoria:Sanktuaria maryjne|Przy]]
 
[[Kategoria:Sanktuaria maryjne|Przy]]
[[Kategoria:Kult maryjny]]
 

Aktualna wersja na dzień 12:28, 9 lis 2019

Przylekow2.jpg
Przylekow1.jpg

Przyłęków to niewielka miejscowość w gminie Świnna, położona 8 km na północny-wschód od Żywca. 2 lipca 1886 - w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - na łące noszącej nazwę Nad Dołkami na stoku Kiczorów, pasł bydło Wojciech Stefko w Przyłękowa. W pewnym momencie zmorzył go sen, w którym ukazała mu się Matka Boska i poleciła, aby zbudował Jej kaplicę. Obiecała też uzdrowić jego chorą córkę Marysię. Wieść o widzeniu szybko rozeszła się po okolicy. Wojciech Stefko z pomocą sąsiadów postawił małą, prostą kaplicę z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej i Pana Jezusa Nazareńskiego.

Gdy stawiano słupy budowli w środku wytrysnęło źródełko, a Marysia gdy obmyła się w wodzie odzyskała wzrok. Woda przywróciła też zdrowie ks. M. Manieckiemu, proboszczowi z Żywca, który odtąd stał się gorącym propagatorem budowy tu kościoła. W tym przekonaniu utwierdziło go też inne wydarzenie. Mianowicie pewnego lipcowego dnia, przybyli tutaj o poranku ludzie zobaczyli, że łąka wokół kapliczki została pokryta białym puchem przypominającym śnieg. Stworzył on obraz kościoła.

W 1896 roku został poświęcony kamień węgielny. Budową kościółka kierował Roman Błasiak, zaś prace ciesielskie wykonał Wojciech Polak z Pietrzykowic. Jednonawowa budowla została zbudowana z kamienia w stylu neogotyckim. W niewielkim prezbiterium umieszczono ołtarz w stylu barokowym. Dzieli się on na dwie części. W górnej znalazł się obraz przedstawiający Trójcę Świętą, w dolnej - ok. 1,5 m figura Matki Boskiej przywieziona z Krakowa w 1902 roku. Znajdujący się po lewej ołtarz boczny stanowi zabytek wczesnobarokowy i podobno został tutaj przeniesiony z kościoła w Cięcinie. Wnętrze kościoła zdobią kolorowe witraże. Znajdują się tu także liczne gabloty z wotami. Rozeta na środku posadzki oznacza miejsce, w którym wytrysnęło cudowne źródełko.

9 listopada 1947 poświęcono dzwony. Dwa lata później do kościoła dobudowano zakrystię. 20 grudnia 1953 przybył tu z Krakowa salezjanin o. Andrzej Świda. Tym samym Przyłęków stał się filią parafii Najświętszej Marii Panny w Żywcu, którą prowadzą salezjanie. 30 maja 1964 - podczas wizytacji kanonicznej w Żywcu - miejsce to odwiedził abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Jego następca, kard. Franciszek Macharski, również przeprowadzając wizytację kanoniczną, 26 maja 1984 postanowił utworzyć samodzielną parafię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Została ona erygowana 2 lutego 1985. 13 września 1992 Tadeusz Rakoczy, bp bielsko-żywiecki poświęcił kaplicę filialną pw. Krzyża Świętego w Świnnej. W 1993 roku została poświęcona kolejna kaplica filialna w Świnnej-Komarniku. Od 25 grudnia 1999 do 6 stycznia 2000 Przyłęków był kościołem jubileuszowym. 8 grudnia 2008 bp Tadeusz Rakoczy wydał dekret ustanawiający Przyłęków sanktuarium diecezjalnym. 24 maja 2014 biskupi Tadeusz Rakoczy i Roman Pindel ukoronowali cudowną figurę Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Od kwietnia do września - 24 dnia miesiąca - odbywają się w Przyłękowie czuwania maryjne.

Bibliografia

www.przylekow.sdb.org.pl