Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Historia jego powstania wiąże się z objawieniami, które miały tutaj miejsce około 1860 roku. 14-letniej Marysi Murzańskiej, pasterce z Rusinowej Polany w gęstej mgle zaginęły owce. W czasie ich poszukiwań ukazała się jej jaśniejąca postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Poprosiła ona pasterkę, by upominała ludzi, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione winy. Marysia opowiedziała wszystko pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, który w tym miejscu powiesił na drzewie ''święty obrazek''. Całą zaś relację przekazał ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał. W miejsce objawień licznie przychodzili pasterze i górale, którzy ufundowali trwalszy obraz Matki Boskiej malowany na szkle. Jednak początki oficjalnych pielgrzymek na Wiktorówki sięgają dopiero 1910 roku.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Historia jego powstania wiąże się z objawieniami, które miały tutaj miejsce około 1860 roku. 14-letniej Marysi Murzańskiej, pasterce z Rusinowej Polany w gęstej mgle zaginęły owce. W czasie ich poszukiwań ukazała się jej jaśniejąca postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Poprosiła ona pasterkę, by upominała ludzi, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione winy. Marysia opowiedziała wszystko pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, który w tym miejscu powiesił na drzewie ''święty obrazek''. Całą zaś relację przekazał ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał. W miejsce objawień licznie przychodzili pasterze i górale, którzy ufundowali trwalszy obraz Matki Boskiej malowany na szkle. Jednak początki oficjalnych pielgrzymek na Wiktorówki sięgają dopiero 1910 roku. Pierwszą mszę św. w wybudowanej w 1921 roku przez gazdę Jędrzeja Budz-Wnęka odprawił ks. Błażej Łaciak 2 lipca 1932. W środku umieszczono drewnianą figurę Matki Boskiej. Kaplicę w 1936 roku zniszczyła burza śnieżna. Górale odbudowali ją jeszcze w tym samym roku; a jej ponownego poświęcenia 4 października 1936 dokonał ks. Stanisław Fox. kaplica została rozbudowana w 1956 roku.

Wersja z 19:00, 9 cze 2019

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Historia jego powstania wiąże się z objawieniami, które miały tutaj miejsce około 1860 roku. 14-letniej Marysi Murzańskiej, pasterce z Rusinowej Polany w gęstej mgle zaginęły owce. W czasie ich poszukiwań ukazała się jej jaśniejąca postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Poprosiła ona pasterkę, by upominała ludzi, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione winy. Marysia opowiedziała wszystko pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, który w tym miejscu powiesił na drzewie święty obrazek. Całą zaś relację przekazał ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał. W miejsce objawień licznie przychodzili pasterze i górale, którzy ufundowali trwalszy obraz Matki Boskiej malowany na szkle. Jednak początki oficjalnych pielgrzymek na Wiktorówki sięgają dopiero 1910 roku. Pierwszą mszę św. w wybudowanej w 1921 roku przez gazdę Jędrzeja Budz-Wnęka odprawił ks. Błażej Łaciak 2 lipca 1932. W środku umieszczono drewnianą figurę Matki Boskiej. Kaplicę w 1936 roku zniszczyła burza śnieżna. Górale odbudowali ją jeszcze w tym samym roku; a jej ponownego poświęcenia 4 października 1936 dokonał ks. Stanisław Fox. kaplica została rozbudowana w 1956 roku.