Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzono nową stronę "Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Hi...")
 
(nowe)
Linia 1: Linia 1:
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Historia jego powstania wiąże się z objawieniami, które miały tutaj miejsce około 1860 roku. 14-letniej Marysi Murzańskiej, pasterce z Rusinowej Polany w gęstej mgle zaginęły owce. W czasie ich poszukiwań ukazała się jej jaśniejąca postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Poprosiła ona pasterkę, by upominała ludzi, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione winy.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Historia jego powstania wiąże się z objawieniami, które miały tutaj miejsce około 1860 roku. 14-letniej Marysi Murzańskiej, pasterce z Rusinowej Polany w gęstej mgle zaginęły owce. W czasie ich poszukiwań ukazała się jej jaśniejąca postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Poprosiła ona pasterkę, by upominała ludzi, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione winy. Marysia opowiedziała wszystko pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, który w tym miejscu powiesił na drzewie ''święty obrazek''. Całą zaś relację przekazał ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał. W miejsce objawień licznie przychodzili pasterze i górale, którzy ufundowali trwalszy obraz Matki Boskiej malowany na szkle. Jednak początki oficjalnych pielgrzymek na Wiktorówki sięgają dopiero 1910 roku.

Wersja z 18:56, 9 cze 2019

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany (ok. 1145 m.n.p.m). Historia jego powstania wiąże się z objawieniami, które miały tutaj miejsce około 1860 roku. 14-letniej Marysi Murzańskiej, pasterce z Rusinowej Polany w gęstej mgle zaginęły owce. W czasie ich poszukiwań ukazała się jej jaśniejąca postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Poprosiła ona pasterkę, by upominała ludzi, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione winy. Marysia opowiedziała wszystko pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, który w tym miejscu powiesił na drzewie święty obrazek. Całą zaś relację przekazał ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał. W miejsce objawień licznie przychodzili pasterze i górale, którzy ufundowali trwalszy obraz Matki Boskiej malowany na szkle. Jednak początki oficjalnych pielgrzymek na Wiktorówki sięgają dopiero 1910 roku.