Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej

Z e-ncyklopedia
Miedzygorze MB Snieznej.jpg
Gora Igliczna.jpg

W 1742 roku Śląsk znalazł się pod panowaniem Prus. Ludność pielgrzymująca do sanktuariów leżących poza granicami państwa napotykała na trudności związane z przekroczeniem granicy austriacko-pruskiej. Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, Krzysztof Veit wracając w 1750 roku z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł 39 cm ludową kopię figury Matki Bożej. Została wykonana ok. 1750 roku przez nieznanego artystę w formie płaskorzeźby z drewna lipowego. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej. 26 czerwca 1777 zanotowano pierwsze komisyjnie potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej, synowi Wawrzyńca Franke, który bawiąc się wpadł do dołu z wapnem i przestał widzieć.

Podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, ale figurka cudownie, bez uszczerbku ocalała. Przeniesiono ją do specjalnie zbudowanej u podnóża drzewa kapliczki, a w 1781 roku rozpoczęto budowę sanktuarium maryjnego. 22 października 1782 wikariusz generalny arcybiskupa Pragi ks. Karol Winter z Międzylesia poświęcił kościół. Dwa lata później ukończono budowę wieży, w 1821 roku dobudowano krużganki. Kościół, który powstał w Międzygórzu był kilkakrotnie przebudowywany - dobudowano wieże, plebanię, krużganki, tarasy. Budowę kompleksu pielgrzymkowego ukończono w 1882 roku.

W latach 1961-1968 biskup Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedzał Igliczną, a jako papież ukoronował figurkę Matki Bożej Śnieżnej podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 roku. Obecnie sanktuarium odwiedza wielu turystów, a ze względu na jego szczególny charakter i malownicze położenie odbywają się tam często uroczystości ślubne oraz chrzty.

Bibliografia

www.mariasniezna.pl/wew.php?id=1&lang=pl