Sanktuarium św. Ojca Pio Przeprośna Górka: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Linia 12: Linia 12:


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
www.sanktuarium.opw.pl; www.niedziela.pl; www.polskieszlaki.pl; www.slaskie.travel.pl
[[Kategoria:Sanktuaria]]

Wersja z 17:48, 7 lip 2019

Sanktuarium św. Ojca Pio Przeprośna Górka

Przeprośna Górka (296 m.n.p.m) znajdująca się we wsi Siedlec, na wschód od Mstowa to miejsce pojednania Boga z ludźmi. Stąd pątnicy widzą już wieże Jasnej Góry. W 1989 roku przybyli do Polski członkowie Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Ten instytut zakonny został utworzony przez o.Domenico Labellarte, duchowego syna św. o.Pio. Ich pierwszym dziełem miłosierdzia była uruchomiona w Częstochowie jadłodajnia dla ubogich. Po pięciu latach pobytu w Polsce, z inicjatywy o.Eugeniusza Lorka na Przeprośnej Górce został wybudowany kościół Ośmiu Błogosławieństwa pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała. Nazwa pochodzi stąd, że poświęcony w 1994 roku kamień węgielny został przywieziony z Góry 8 błogosławieństwa w Ziemi Świętej. Kościół został konsekrowany i oddany do użytku 26 września 2011.

Jeszcze w 2001 roku zapadała decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce sanktuarium św. o.Pio. Stosowany za zaś dekret abp Stanisław Nowak wydał we wrześniu 2006 roku. Wtedy też otrzymano z San Giovanni Rotondo dużą relikwię św. o.Pio. Jest to fragment tkaniny, którą święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi. Jej uroczysta intronizacja do świątyni miała miejsce 25 maja 2007, w dniu 120. rocznicy urodzin św. o.Pio. Razem z figurą św. o.Pio znajduje się w dolnej części świątyni.

Kościół otaczają Droga Krzyżowa i Droga Różańcowa. Ta pierwsza została wytyczona na trasie w kształcie serca; ulubionego symbolu św. o.Pio. Odległości pomiędzy poszczególnymi stacjami są takie jak na Via Dolorosa. Droga Krzyżowa została zaprojektowana przez częstochowskiego artystę Szymona Wypycha. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii z pojawiającą się postacią św. o.Pio. Obecnie w budowie pozostaje dom rekolekcyjny. Prowadzące sanktuarium Zgromadzenie Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego zamierza też wybudować kilka pustelni. Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym Mariazell-Częstochowa. Od kilku lat nazywane jest też Górą Pojednania Narodów, bo pielgrzymują tu wraz z kadrą dowódczą żołnierze NATO.

Bibliografia

www.sanktuarium.opw.pl; www.niedziela.pl; www.polskieszlaki.pl; www.slaskie.travel.pl