Sanktuarium św. Ojca Pio Przeprośna Górka: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
Linia 1: Linia 1:
== Sanktuarium św. Ojca Pio Przeprośna Górka ==
== Sanktuarium św. Ojca Pio Przeprośna Górka ==


Przeprośna Górka (296 m.n.p.m) znajdująca się we wsi Siedlec, na wschód od Mstowa to miejsce pojednania Boga z ludźmi. Stąd pątnicy widzą już wieże Jasnej Góry.  
Przeprośna Górka (296 m n.p.m.) znajdująca się we wsi Siedlec, na wschód od Mstowa to miejsce pojednania Boga z ludźmi. Stąd pątnicy widzą już wieże [[Jasna Góra|Jasnej Góry]].  
W 1989 roku przybyli do Polski członkowie Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Ten instytut zakonny został utworzony przez o.Domenico Labellarte, duchowego syna św. o.Pio. Ich pierwszym dziełem miłosierdzia była uruchomiona w Częstochowie jadłodajnia dla ubogich. Po pięciu latach pobytu w Polsce, z inicjatywy o.Eugeniusza Lorka na Przeprośnej Górce został wybudowany kościół Ośmiu Błogosławieństwa pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała. Nazwa pochodzi stąd, że poświęcony w 1994 roku kamień węgielny został przywieziony z Góry 8 błogosławieństwa w Ziemi Świętej. Kościół został konsekrowany i oddany do użytku 26 września 2011.
W 1989 roku przybyli do Polski członkowie Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Ten instytut zakonny został utworzony przez o. Domenico Labellarte, duchowego syna [[Św. Ojciec Pio|św. Ojca Pio]]. Ich pierwszym dziełem miłosierdzia była uruchomiona w Częstochowie jadłodajnia dla ubogich. Po pięciu latach pobytu w Polsce, z inicjatywy o. Eugeniusza Lorka na Przeprośnej Górce został wybudowany kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała. Nazwa pochodzi stąd, że poświęcony w 1994 roku kamień węgielny został przywieziony z Góry 8 błogosławieństwa w Ziemi Świętej. Kościół został konsekrowany i oddany do użytku 26 września 2011.


Jeszcze w 2001 roku zapadała decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce sanktuarium św. o.Pio. Stosowany za zaś dekret abp Stanisław Nowak wydał we wrześniu 2006 roku. Wtedy też otrzymano z San Giovanni Rotondo ''dużą'' relikwię św. o.Pio. Jest to fragment tkaniny, którą święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi. Jej uroczysta intronizacja do świątyni miała miejsce 25 maja 2007, w dniu 120. rocznicy urodzin św. o.Pio. Razem z figurą św. o.Pio znajduje się w dolnej części świątyni.
Jeszcze w 2001 roku zapadała decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio. Stosowny zaś dekret abp Stanisław Nowak wydał we wrześniu 2006 roku. Wtedy też otrzymano z [[San Giovanni Rotondo]] ''dużą'' relikwię św. Ojca Pio. Jest to fragment tkaniny, którą święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi. Jej uroczysta intronizacja do kościoła odbyła się 25 maja 2007, w dniu 120. rocznicy urodzin św. Ojca Pio. Razem z figurą św. Ojca Pio znajduje się w dolnej części kościoła.


Kościół otaczają Droga Krzyżowa i Droga Różańcowa. Ta pierwsza została wytyczona na trasie w kształcie serca; ulubionego symbolu św. o.Pio. Odległości pomiędzy poszczególnymi stacjami są takie jak na Via Dolorosa. Droga Krzyżowa została zaprojektowana przez częstochowskiego artystę Szymona Wypycha. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii z pojawiającą się postacią św. o.Pio.
Kościół otaczają [[Droga Krzyżowa]] i [[Różaniec Święty|Droga Różańcowa]]. Ta pierwsza została wytyczona na trasie w kształcie serca, ulubionego symbolu św. Ojca Pio. Odległości pomiędzy poszczególnymi stacjami są takie jak na Via Dolorosa. Droga Krzyżowa została zaprojektowana przez częstochowskiego artystę Szymona Wypycha. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii z pojawiającą się postacią św. Ojca Pio.
Obecnie w budowie pozostaje dom rekolekcyjny. Prowadzące sanktuarium Zgromadzenie Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego zamierza też wybudować kilka pustelni.
Obecnie w budowie pozostaje dom rekolekcyjny. Prowadzące sanktuarium Zgromadzenie Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego zamierza też wybudować kilka pustelni.
Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym Mariazell-Częstochowa. Od kilku lat nazywane jest też Górą Pojednania Narodów, bo pielgrzymują tu wraz z kadrą dowódczą żołnierze NATO.
Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym Mariazell-Częstochowa. Od kilku lat nazywane jest też Górą Pojednania Narodów, bo pielgrzymują tu wraz z kadrą dowódczą żołnierze NATO.

Wersja z 19:08, 7 lip 2019

Sanktuarium św. Ojca Pio Przeprośna Górka

Przeprośna Górka (296 m n.p.m.) znajdująca się we wsi Siedlec, na wschód od Mstowa to miejsce pojednania Boga z ludźmi. Stąd pątnicy widzą już wieże Jasnej Góry. W 1989 roku przybyli do Polski członkowie Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Ten instytut zakonny został utworzony przez o. Domenico Labellarte, duchowego syna św. Ojca Pio. Ich pierwszym dziełem miłosierdzia była uruchomiona w Częstochowie jadłodajnia dla ubogich. Po pięciu latach pobytu w Polsce, z inicjatywy o. Eugeniusza Lorka na Przeprośnej Górce został wybudowany kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała. Nazwa pochodzi stąd, że poświęcony w 1994 roku kamień węgielny został przywieziony z Góry 8 błogosławieństwa w Ziemi Świętej. Kościół został konsekrowany i oddany do użytku 26 września 2011.

Jeszcze w 2001 roku zapadała decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio. Stosowny zaś dekret abp Stanisław Nowak wydał we wrześniu 2006 roku. Wtedy też otrzymano z San Giovanni Rotondo dużą relikwię św. Ojca Pio. Jest to fragment tkaniny, którą święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi. Jej uroczysta intronizacja do kościoła odbyła się 25 maja 2007, w dniu 120. rocznicy urodzin św. Ojca Pio. Razem z figurą św. Ojca Pio znajduje się w dolnej części kościoła.

Kościół otaczają Droga Krzyżowa i Droga Różańcowa. Ta pierwsza została wytyczona na trasie w kształcie serca, ulubionego symbolu św. Ojca Pio. Odległości pomiędzy poszczególnymi stacjami są takie jak na Via Dolorosa. Droga Krzyżowa została zaprojektowana przez częstochowskiego artystę Szymona Wypycha. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii z pojawiającą się postacią św. Ojca Pio. Obecnie w budowie pozostaje dom rekolekcyjny. Prowadzące sanktuarium Zgromadzenie Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego zamierza też wybudować kilka pustelni. Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym Mariazell-Częstochowa. Od kilku lat nazywane jest też Górą Pojednania Narodów, bo pielgrzymują tu wraz z kadrą dowódczą żołnierze NATO.

Bibliografia

www.sanktuarium.opw.pl; www.niedziela.pl; www.polskieszlaki.pl; www.slaskie.travel.pl