Służebniczki - Bełk

Z e-ncyklopedia

Klasztor Sióstr Służebniczek w Bełku

W październiku 1908 roku właściciele Bełku Alfons i Alicja Lukas zaprosili do tej miejscowości Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, równocześnie wyrażając życzenie aby w nowym budynku wybudowanym przez rodzinę Lukas, otworzyły placówkę służby zdrowia dla pracowników rolnych i ich rodzin.

Od 1929 roku Siostry w Szkole Powszechnej prowadziły dla miejscowej ludności kursy robót ręcznych i szycia. W 1932 roku otworzyły kuchnię dla bezrobotnych, równocześnie prowadziły ochronkę dla dzieci, a w okresie wakacji- kolonie dla dzieci pracowników KWK „Dębieńsko” i Spółki Brackiej. Ochronka była prowadzona do 1958 roku kiedy to władze doprowadziły do jej zamknięcia.

Po II wojnie światowej powstał w Bełku szpital zakaźny. Od początku posługiwały w nim siostry służebniczki. Dzięki współpracy lekarzy i sióstr pielęgniarek szpital istniał aż do 1999 roku, kiedy to reorganizacja służby zdrowia spowodowała jego zamknięcie. Po krótkiej przerwie w działalności, siostry służebniczki podjęły decyzję o gruntownym remoncie i przebudowie budynku wraz z zapleczem, a w 2005 roku otwarto „Dom Pogodnej Starości”. Z chwila, gdy nauka religii wrociła do szkół siostry prowadziły również w miejscowej szkole katechezę. Również służyły swoją posługą w miejscowym kościele zajmując się jego wystrojem, grą na organach, prowadzaniem chóru parafialnego „Cecylia”.

Bibliografia