Rzepka Jan (1890-1952)

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 07:26, 9 wrz 2010 autorstwa Emilia (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „==Rzepka Jan (1890-1952), proboszcz w Pogrzebieniu== Urodził się 14 sierpnia 1890 w Cielmicach jako syn Józefa i Anny zd. Klemens. Po ukończeniu szkoły podstawowe…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Rzepka Jan (1890-1952), proboszcz w Pogrzebieniu

Urodził się 14 sierpnia 1890 w Cielmicach jako syn Józefa i Anny zd. Klemens. Po ukończeniu szkoły podstawowej spędził jeden rok pomagając w pracach w domu i na roli. Studia gimnazjalne odbył w Oświęcimiu. Przyjęty do nowicjatu udał się, aby go odbyć do Radna (Jugosławia), dokąd został przeniesiony z Polski, i gdzie złożył śluby w 1911 roku. W Radna odbywał swoje studia gimnazjalne i licealne oraz studiował filozofię. Wykazywał też wielką skłonność i miłość ku muzyce. Przez trzy lata w Lublijanie i w Radna uczył muzyki i śpiewu oraz innych przedmiotów scholastycznych kleryków studiów filozofii. Ostatni rok stażu spędził w Przemyślu, nauczając różnych przedmiotów z zakresu muzyki organistów. Przebywając nadal w Przemyślu ukończył studia teologiczne uczęszczając wraz z innym kolegą do seminarium diecezjalnego, podczas gdy nadal udzielał lekcji organistom.

9 maja 1920 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Pelczara. Spełniał kolejno obowiązki prefekta katechety, radcy szkolnego i spowiednika w różnych domach: Przemyśl, Kraków, Czerwińsk, Oświęcim, Daszawa, ucząc stale muzyki i śpiewu, w którym się wyspecjalizował chodząc na specjalny kurs do Liceum Czackich w Krzemieńcu i w Volinia (Polska) i oddając się zawsze chętnie oraz z wielką gorliwością w spełnianiu świętej posługi spowiednika i kaznodziei.

Wybuch drugiej wojny światowej zastał go w Przemyślu. Po zajęciu przez żołnierzy niemieckich szkoły dla organistów ks. Rzepka został posłany do Pogrzebienia, lecz wkrótce został zamknięty także i ten dom, i ks. Rzepka przez dwa lata udzielał pomocy jako wikary w Chorzowie w parafii św. Barbary, z której potem przeszedł do parafii św. Jadwigi. Osłabiony z powodu nadmiaru pracy oraz by uniknąć prześladowań ze strony władz niemieckich, opuścił Chorzów i był przez jakiś czas wikarym w Brzezince, skąd przełożeni posłali go ponownie do Pogrzebienia, jako dyrektora. Pogrzebień został w tym czasie uwolniony spod okupacji niemieckiej. Gdy zabrakło proboszcza w Pogrzebieniu parafię objął ks. Rzepka (1945) i pozostał tam jako Dyrektor i gorliwy proboszcz, aż do swojej śmierci 5 lipca 1952.

Bibliografia

H. M. Jankowski , Tychy-Cielmice. U źródeł św. Jana, Górki Wielkie 2005, s. 62-65.